Datorprogrammas ir viena no visvērtīgākajām informācijas laikmeta tehnoloģijām, kas nodrošina gan datoru, gan interneta darbību. Tā kā datorprogrammas ir salīdzinoši dārgas, bet datori ļauj tās ātri un viegli kopēt, datorpirātisms ir izplatīts visā pasaulē.Ar datorpirātismu nodarbojas kā individuālais lietotājs, tā arī nelegālās programmatūras vairumtirgotāji, pirātisms ir izplatīts mājās, skolā, uzņēmumos un valsts iestādēs. Nav jau tā, ka tiek apzagti tikai datorprogrammu ražotāji. No tā, ka ražotāji nesaņem atpakaļ ieguldītos līdzekļus, tiek bremzēta jaunu produktu attīstība un no tā cieš arī ikviens gala lietotājs. Viss datorpirātisms – pat viena kopija, ko jūs uztaisāt draugam, ir pretlikumīga.Tā kā datoru un interneta lietošanas skaits aug, pirātisma gadījumi arī pieaug. Business Software Alliance tic, ka tehnoloģiju attīstība veicinās piekļuvi un izplatību tieši legālajām, nevis nelegālajām datorprogrammām.
Pirātisma veidi
Šeit ir pieci izplatītākie pirātisma veidi. Izprotot tos, būs vieglāk izvairīties no pirātisma gadījumiem ikdienā.
2.1. Datorprogrammu gala lietotāju izdarītie pārkāpumi
Tiek izdarīti tad, kad organizācijas, uzņēmumi, iestādes vai fiziskas personas veido datorprogrammu nelegālas kopijas, sekojošos veidos:
Izmantojot vienu legāli iegādātu CD, lai instalētu konkrēto programmu uz vairākiem datoriem, ja licencē vai līgumā ir norādīts, ka programmu atļauts instalēt uz viena datora;
Kopējot diskus, programmas instalēšanai vai izplatīšanai;
Iegādājoties un lietojot konkrētas programmas jauninājumus, ja pamatprogramma nav iegādāta legāli;
Ienesot darba vietā nelegālos diskus un instalējot programmatūru;
Uzņēmumā izmantojot programmatūru, kura atļauta tikai akadēmiskos nolūkos vai nekomerciālai lietošanai.…