Lai aizsargātu autortiesības, ir jākonstatē autortiesību pārkāpums. Autortiesību pārkāpums rodas tad, ja tajos gadījumos, kad likums to pieprasa, nav iegūta atļauja darba izmantošanai, pārveidošanai vai ir tā izkropļojums, vai arī nav pieminēta autorība.
Autortiesību aizsardzība ir pasākumu kopums, ar kuriem autors vēršas pret autortiesību pārkāpumiem. Likums aizsargā autortiesības pret šo tiesību pārkāpumiem, proti, darbību, ar kuru aizskartas autortiesību subjekta personiskās vai mantiskās tiesības (Autortiesību likuma 68.pants). Autortiesību subjekti ir tiesīgi prasīt, lai pārkāpējs atzīst viņu tiesības, kā arī aizliegt darbu izmantošanu, prasīt, lai pārkāpējs atjauno iepriekšējo stāvokli, kāds bija līdz tiesību pārkāpšanai, un pārtrauc prettiesiskās darbības. Autortiesību subjekti un viņu pārstāvji var prasīt, lai pārkāpējs atlīdzina zaudējumus, arī negūto peļņu, kā arī prasīt kontrafakto darbu eksemplāru iznīcināšanu.
Atbildību par autortiesību pārkāpšanu paredz arī LR Krimināllikuma 148. un 149.pants.
1.1. Tiesības uz aizsardzību
Autoratlīdzība ir jebkāda veida atlīdzība vai kompensācija par aizsargāta darba izmantošanu. Tiesības atļaut izmantot savu darbu, saņemot par to autoratlīdzību, ir autora mantisko tiesību svarīgs aspekts.
Autoratlīdzība var tikt noteikta un maksāta dažādi – atkarībā no darba un tā izmantojuma veida:
1)kā vienreizēja samaksa;
2)kā fiksēta maksa par katru izmantojuma reizi;…