Šodien daudzi starptautiskie dokumenti regulē bērnu tiesības. Tur uzsver, ka bērni paši nav spējīgi sevi aizsargāt. Tāpēc bērnu aizsardzībai ir jāpievērš īpaša uzmanība.
Svarīgākie starptautiskie tiesību dokumenti bērnu tiesībās ir izstrādāti starptautisko cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību ietvaros. Tomēr daudzi jautājumi šo nozaru ietvaros netiek regulēti. Piemēram: adopcijas likuma saskaņošana. Starptautisku bērnu tiesību izdošana palīdzētu atrisināt tās problēmas, kas rodas valstu likumu konfliktsituācijās un kas skar bērnus.
Bērnu tiesību attīstība uzskatāmi parāda, ka ekonomiski sociālās situācijas maiņa sabiedrībā ietekmē attieksmi pret cilvēku grupām un viņu tiesībām. Piemēram, Rietumeiropā bērnu likumīgo statusu ietekmēja četras svarīgas un savstarpēji saistītas parādības:
1. pieaugot lauksaimniecības mehanizācijai, samazinājās nepieciešamība pēc darba spēka atsevišķās lauksaimniecības nozarēs, kas savukārt ietekmēja bērnu skaitu ģimenē.
2. līdz ar likuma par obligāto izglītību ieviešanu 19. gs., izglītība tika atzīta par vērtību. Tas ļāva bērniem izmantot izglītības jaunās priekšrocības, jo tika pieņemti jauni likumi, kas noteica gan to, cik stundu bērni drīkst dienā strādāt, gan arī viņu darba apstākļus.
3. ievērojamas pārmaiņas Rietumeiropas sabiedrībā skāra arī sievietes tiesisko statusu, viņa vairs nebija vienkārši vīrieša īpašums. Līdz ar to arī bērni vairs netika uzskatīti par tēva īpašumu
4. līdz ar izmaiņām vecāku lomās valsts sāka iejaukties jomās, kuras līdz tam tika uzskatītas tikai par ģimenes privātām lietām, un tika atzīta valsts atbildība par bērniem.
…