1. GARĪGĀS ATTĪSTĪBAS TRAUCĒJUMI
Garīgās attīstības traucējumi (GAT) ir prāta spēju (intelekta) traucējumi, kuri neatjaunojas un nav izārstējami. Tie ir galvas smadzeņu bojājumi vai to darbības traucējumi, kas iedzimst vai rodas dzīves laikā.
Grūtniecības laikā radušies traucējumi: nervu sistēmas attīstības traucējumi, ja grūtniecības laikā māte izslimoja infekcijas slimības, lietoja alkoholu, smēķēja, ja mātei grūtniecības laikā ir bijis vitamīnu, ēdiena trūkums. Traucējumus var izraisīt arī noteiktu medikamentu lietošana grūtniecības laikā, asins grupu nesaderība mātei un bērnam, apkārtējās vides negatīva ietekme (netīrs gaiss, ķīmiskas vielas) u. c.
Dzemdību laikā radušies traucējumi: skābekļa trūkums bērnam, dzemdību traumas, kas radījušas galvas smadzeņu bojājumus, priekšlaicīgas dzemdības, ļoti ātras dzemdības, mazs jaundzimušā bērna svars u. c.
Dzīves laikā radušies traucējumi: dažādas galvas smadzeņu infekcijas un iekaisumi, galvas smadzeņu traumas agrā bērnībā, smadzeņu audzēji, saindēšanās, kuras rezultātā ir notikuši smadzeņu bojājumi, kaitīgu vielu iedarbība (alkohols, smēķēšana, narkotikas), skābekļa trūkums u. c.
Bērns ar garīgās attīstības traucējumiem attīstās un ir apmācāms tikai savu iespēju robežās. Viņam rodas grūtības mācību vielas apguvē. To izraisa nepilnīga prāta spēju attīstība, tāpēc bērna ar garīgās attīstības traucējumiem domāšana, valoda, atmiņa, uztvere var būt traucēta un aizkavēta. Tādiem bērniem var būt grūtības aprūpēt sevi, sarunāties ar citiem bērniem un pieaugušajiem.
Latvijā bērnu garīgās attīstības traucējumi tiek apzīmēti ar līmeņiem un kodiem: –
● viegli garīgās attīstības traucējumi (pieauguši var strādāt, dzīvot sabiedrībā, var dzīvot vieni) – F 70;
● vidēji smagi garīgās attīstības traucējumi (pieaugušiem būs nepieciešama palīdzība, lai varētu dzīvot un strādāt sabiedrībā) – F71;
● smagi garīgās attīstības traucējumi (pieaugušiem būs nepieciešama nepārtraukta palīdzība un kontrole) – F72;
● dziļi garīgās attīstības traucējumi (nepieciešama nepārtraukta palīdzība, jo ir grūtības sevis apkopšanā, var būt kustību traucējumi) – F 73 (S. Liepiņa, 2008).