Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:579851
 
Author:
Evaluation:
Published: 16.11.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Not used
Time period viewed: 2000 - 2010 years
Extract

Modeļa jēdziens

Dažādu objektu un ekonomikas sistēmu modeļu izveidošanas un izmantošanas jautājumus pēta zinātnes nozare, kuru sauc par operāciju pētīšanu. Tās galvenais uzdevums ir racionālas un sistēmveida pieejas izstrādāšana ražošanas plānošanas un vadības uzdevumu atrisināšanā, izmantojot modeļus, matemātiskās metodes un datorus. Operāciju pētīšana ir kompleksa zinātnes nozare, kas sevī ietver vairāku zinātnes nozaru, galvenokārt ekonomikas un matemātikas, elementus.
Ar jēdzienu "modelis" operāciju pētīšanā saprot reālā objekta aptuvenu attēlojumu, kas iegūts, izmantojot dažādus izteiksmes līdzekļus un formas. Modeļi atspoguļo to priekšstatu sistēmu, kas cilvēku praktiskās darbības un teorētiskās izziņas procesā ir izveidojies par noteiktu objektu. Modelī ir ietvertas tikai būtiskākās reālā objekta īpašības un sakarības, neņemot vērā mazsvarīgas iezīmes un īpatnības.
Tātad modelis ar noteiktu līdzības pakāpi attēlo reālo objektu, Pētot, analizējot un eksperimentējot ar modeli, ir iespējams iegūt svarīgu informāciju par reālo objektu. Modeļu izveidošanas un izmantošanas procesu sauc par modelēšanu.
Ja nepieciešams izveidot ļoti sarežģīta objekta modeli, tad ieteicams izveidot nevis ļoti sarežģītu modeli, bet gan modeļu sistēmu, kurā katrs modelis atbilst noteiktai objekta sastāvdaļai. Šāda pieeja daudzos gadījumos attaisnojas, jo ļoti sarežģītu modeli grūti vai pat neiespējami izmantot.
Rezumējot var atzīmēt, ka modeļus plaši un sekmīgi izmanto dažādās nozarēs, jo ļoti bieži nav citu racionālu reālā objekta izpētīšanas veidu. Iespējamas dažādas modeļu klasifikācijas. Parasti modeļus iedala trīs galvenajās grupās: attēlojošie, analogie un matemātiskie modeļi.
Attēlojošie modeļi, kuri ir realizēti materiālā veidā, ģeometriski ir līdzīgi oriģinālam. Tajos oriģināla būtiskās īpašības ir izteiktas ar tām pašām īpašībām - tikai citā mērogā. Tāpēc attēlojošie modeļi no reālā objekta atšķiras tikai ar izmēriem, piemēram, rasējumi, maketi.
Analogajos modeļos vienu īpašību komplekts tiek izmantots citu īpašību izteikšanai. Piemēram, noteiktu elektrisku sistēmu var izmantot kā hidrauliskas vai transporta sistēmas modeli.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register