Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:125642
 
Evaluation:
Published: 24.04.2007.
Language: English
Level: College/University
Literature: 13 units
References: Not used
Extract

Ievads


(Angļu val) One of the nature’s greatest creations is the brain. It is impossible to live without it. Without it our heart beatings would stop, our bounding couldn’t move a muscle. But the brain is possible of much more. The brain is what creates language, dreams and love. It bodies the most delicate organ. It collects the human’s experience. It’s true, because it doesn’t have any feeling receptors. It is possible to control it, but to control the brain means to control you’re self – fear, health, e.t.c. It is one of the bodies’ most unknown organ.
Memory is the collection of experience that comes in the brain as a large amount of electric signal collection in the neurons. But how do the signals find the right moment to activate and how does the brain read them?
• In the project it will be possible to find out how to remember more.
Vision is just an illusion. Illusion in the real life looks the same as normal figures or pictures. When The brain can’t find the explanation to the picture which appears in the brain, it jumps to a conclusion that usually is wrong.
• In the project will be experiments with visual illusion.

(Latv. val)Viens no dabas lielākajiem brīnumiem ir smadzenes. Ez tās nav iespējas dzīvot. Bez tās neviena dzīva radība nespētu izdzīvot – viņas sirds apstātos un muskuļiem nebūtu jēgas. Smadzenes rada valodu, sapņus, mīlestību. Tas ir cilvēkas komplicētākais orgāns. Tam pat nav sāpju receptoru. Ieviešoties jaunām tehnoloģijām ir iespējams kontrolēt to, bet, spējot to kontrolēt, ir iepēja pārvaldīt sevi. Atmiņa ir iepriekšējās pieredzes krātuve, kas smadzenēs nonāk kā liels daudzums elektrisko signālu smadzeņu pelēkajā vielā - neironos.
• Projektā būs iespējams noskaidrot kā var iegaumēt vairāk.
Redze ir tikai ilūzija. Ilūzija reālajā dzīvē tiek skatīta kā jebkura cita lieta, kas nav pārprotama.
• Projektā būs iespējams novērot kādi ir daži ilūzijas veidi.
Viena no pasaules lielākajām problēmām ir norkomānija. Bet tās atšifrēto darbību tikai daži zin. Iespējams tādēļ narkomānija ir pārāk izplatīta. To kā acs redz un kā tiek redamais pārveidots smadzenēs ir viens no sarežģītākajiem procesiem ko smadzenes veic.Viena slimībām, kas saistīta ar smadzenēm ir narkolepsija. Tā ir slimība, kas izpaužās ar nejaušu uzmanības zudumu, un cilvēks iemieg. Tas ir ļoti bīstami, jo tādam cilvēkam jārēķinās ar to, ka viņa ikdienas darbība var būt pārtraukta jebkurā brīdī. Narkolepsija ir vienīgi ārstējama ar narkotikām. Pasaulē nav krāsu, tikai noteiktas virsmas, kas atstaro noteikta spektra baltās gaismas garuma viļņus.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register