Nobeigums
Cilvēkdrošība ir viens no attīstības priekšnosacījumiem kā katram indivīdam atsevišķi, tā arī visai sabiedrībai kopumā, jo dzīve bez bailēm un trūkuma paver plašākas iespējas izvēlēties kā dzīvot.
Cilvēkdrošība ir ļoti nozīmīga ne tikai katrā valstī atsevišķi, bet visā pasaulē kopumā, jo cilvēkdrošības līmenis ir ļoti atkarīgs no procesiem, kas risinās vispasaules līmenī. Ir svarīgi ne tikai attīstīt cilvēkdrošības līmeni, bet integrēt sabiedrībā apziņu par cilvēkdrošības institūta svarīgumu, iegūt sabiedrības uzticību.
Kā jau no definīcijas, kurai ir vispasaules līmenis, ir saprotams – cilvēkdrošība ir brīvība no bailēm un trūkuma, cilvēkdrošības jautājumi attiecas ne tikai uz valstīm, kur ir nekontrolējama vardarbība, terorisms, dabas katastrofas, bads u.tml., bet arī uz visām parējām valstīm. Tai skaitā arī Latvijā, īpaši krīzes gados, ir pastiprināti japievērš uzmanība cilvekdrošības līmenim. Krīzes apstākļos Latvijas iedzīvotāji nebija un nav brīvi no bailēm par savu nākotni un labklājību, šī iemesla dēļ daudzi devās prom. Tieši tāpēc arī attīstītās valstīs, arī miera apstākļos ir jārūpējas par cilvekdrošības funkcionēšanu, lai sabiedrībā nerastos šaubas par savu nākotni konkrētajā zemē!
Pārskatā par tautas attīstību 2002/2003 ir minēti aspekti, kādēļ ir jāpēta un sabiedrībā jāintegrē cilvekdrošība, autore uzskata, ka šie aspekti ir aktuāli arī uz doto brīdi:
• Palielināt Latvijas iedzīvotāju spēju tikt galā ar jebkurām pārmaiņām;
• Paaugstināt sabiedrības locekļu drošumspēju;
• Mudināt indivīdus, sabiedrību un valdību rīkoties proaktīvi, censties nepieļaut situācijas, kurās cilvēks var nonakt viņpus kritiskā drošības sliekšņa;
Latvijas sabiedrībā ir zems drošumspējas līmenis. Autores ieteikums šajā aspektā ir vairāk pievērs uzmanību un attīstīt tieši drošumspējas faktorus.
…