Referāta tēma ir „Cilvēktiesību aizsardzības biroja struktūra un kompetence personas tiesību nodrošināšanā”. To izvēlējos tādēļ, ka šī tiesību nozare, proti, cilvēktiesības, kā arī to aizsardzība, nevienam no mums nav svešas, jo katrs esam reiz saskārušies vai bijuši situācijā, kad, arī to neapzinoties, izmantojam pašsaprotamākās tiesības kā, piemēram, tiesības uz vārda brīvību, dzīvību, brīvību, pašnoteikšanos, ticības brīvību, kā arī materiāliem labumiem – tiesības uz īpašumu utt. Un, protams, ka ikdienas dzīvē rodas gadījumi, kad šīs tiesības tiek pārkāptas vai nu no kādas citas privātpersonas, vai no valsts (institūciju, amatpersonu) puses. Tieši šis apstāklis arī pamudināja mani izraudzīties augšminēto tēmu.
Darba mērķis ir apzināt biroja darbību, struktūru un arī kompetenci, kā arī tā attīstību un atainot šī brīža situāciju. Kā jau noteikti būsiet dzirdējuši, tad kopš šī gada 1. janvāra vairs nepastāv tāda institūcija kā Valsts cilvēktiesību birojs, bet gan Tiesībsargs jeb ombuds (zviedru val.). Tādēļ arī vēlos salīdzināt jauno institūciju, kas tika solīta daudz efektīvāka, ar aizgājušo tieši tās darbības un efektivitātes ziņā.
Cilvēktiesības ir tiesību normu kopums, kas regulē attiecības starp valsti un indivīdu (indivīdu grupām); tās nosaka standartus, kādai ir jābūt valsts attieksmei pret indivīdu, kā arī aizsardzības mehānismu pret valsts, to institūciju un amatpersonu izdarītajiem pārkāpumiem.…