Daktiloskopijas lielo lomu noziedznieku atmaskošanā nosaka 3 apstākļi:
Pirkstu pēdu relatīvi plaša izplatība notikuma vietā, kura praktiski nesamazinās, kaut likumpārkāpēji ir visai plaši informēti par daktiloskopijas iespējām.
1.Tas izskaidrojams ar to, ka, pirmkārt, vairums noziegumu izdara situatīvi, respektīvi – bez iepriekšējas sagatavošanās, un, otrkārt, tikai pirkstu galos koncentrēti nervu receptori un to ādas rievainā uzbūve kopumā nodrošina pietiekami drošu un precīzu rīcību ar dažādiem instrumentiem vai priekšmetiem, turpretī, rīkoties ar cimdiem ir neparocīgi.
2.Cilvēka evolūcijas gaitā daba radījusi tādu pirkstu galu rievotu ādas virsmu, kas nepieciešama, lai saņemtais priekšmets neizslīdētu no pirkstiem; izveidojies tā sauktais papilārlīniju raksts, kura aina katram cilvēkam ir individuāla. Šis raksts ir nemainīgs īsas dzīves laikā, sākot no 7. attīstības mēneša mātes miesās līdz satrūdēšanai.
3.Pirksta pēdas atrašanās notikuma vietā viennozīmīgi un neapstrīdami pierāda, ka konkrētais cilvēks ir bijis šai vietā vai aizskāris noteiktu priekšmetu, uz kura ir pēdas. Pārējās – apavu, ielaušanās rīka, transporta līdzekļa – pēdas to pierāda tikai netieši, jo tās vēl neapstiprina, kas pēdu atstājušo objektu lietojusi tieši zināmā persona.
Minēto iemeslu dēļ tieši daktiloskopija bija tā kriminālistikas nozare, kuras ieteikumus visātrāk un intensīvāk ieviesa policijas praksē.…