1. Darba samaksa
Runājot par darba atalgojumu sākumā vēlos to definēt un aplūkot ar to saistītos manuprāt nozīmīgākos jēdzienus - darbinieks, darba devējs un uzņēmums. Šim nolūkam talkā ņemšu DARBA LIKUMA vispārējos noteikumus.
DARBA SAMAKSA - darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver darba algu un normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas un jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu.
Darbinieks – darbinieks ir fiziska persona, kas uz darba līguma pamata par nolīgto darba sasmaksu veic noteiktu darbu darba devēja vadībā.
Darba devējs – darba devējs ir fiziska vai juridiska persona vai arī tiesībspējīga personālsabiedrība, kas uz darba līguma pamata nodarbina vismaz vienu darbinieku.
Uzņēmums – uzņēmums šā likuma izpratnē ir jebkura organizatoriska vienība, kurā darba devējs nodarbina savus darbiniekus.
Darba tiesiskās attiecības regulē Latvijas Republikas Satversme, Latvijai saistošās starptautisko tiesību normas, Darba likums un citi normatīvie akti, kā arī darba koplīgums un darba kārtības noteikumi
Atšķirīgu darbu rezultāti ir vērtējami dažādi. Tādēļ nepieciešams skaidri definēt vēlamos rezultātus katram amatam un izveidot vērtējumu skalu, kurā skaidri norādīta pamatalga un papildu atalgojums par izvirzīto mērķu vai uzdevumu izpildi. Atsevišķos uzņēmumos plaši izmanto dažādas no rezultātiem atkarīgā atalgojuma shēmas, arī komisijas, uzņēmuma peļņas sadali, iespējas iegūt uzņēmuma akcijas, no ražošanas apjoma atkarīgu prēmēšanu. Uzņēmumam rūpīgi jāizanalizē situācija, lai izlemtu kurš no atalgojumu veidiem būs visatbilstošākais, jo tikai tādā veidā ir iespējams nodrošināt, ka darbinieks būs ieintresēts paveikt viņam izvirzītos uzdevumus.
Īpašs papildu atalgojums par prasmēm vai kompetenci var tikt izmantots, kad darbinieks ir sasniedzis noteiktu spēju līmeni. Tās nav tieši saistītas ar darba apjomu vai izpildes kvalitātes uzlabošanu, tomēr, visticamāk, ka noteiktu prasmju vai kompetences paaugstināšanu galu galā nodrošinās labākus darba rezultātus.
Atalgojuma sistēmai jāatbilst dažiem būtiskiem kritērijiem. Pirmkārt, ikvienam jāsaprot tās pamatprincipi un atalgojuma aprēķināšanas
pamatojums. Cik vien iespējams, pamatojoties uz skaitliski izsakāmiem vai novērtējamiem rezultātiem, piemēram, noteikta pārdošanas apjoma vai peļņas līmeņa sasniegšanu, specifisku prasmju pilnveidošanu līdz noteiktam sertifikācijas līmenim
…