Ievads
Ekonomikas apstākļos, kad darba pieprasījums ir augstāks par darba piedāvājumu jeb cilvēkresursu trūkums nebija aktuāls, darba devēji veiksmīgi varēja manipulēt ar darbiniekiem. Kamēr darba tirgū bija vairāk darba ņēmēju nekā vajadzēja, tikmēr darba devējam nebija nekādas motivācijas slēgt rakstiskus darba līgumus, ievērot rakstiski noslēgtos, stimulēt darba ņēmējus ar sociālām garantijām un citiem labumiem. Diemžēl cilvēciskais faktors uzņēmēju, darba devēju un citu vadītāju aprindās tikai lēnām sāk ieņemt svarīgo vietu attiecībās ar darbiniekiem, jo darbinieku migrēšana pa uzņēmumiem veicina negatīva uzņēmuma tēla veidošanos un nozīmē gan to, ka uzņēmumam nav panākumu, gan to, ka uzņēmums neatbilst konkrētas sabiedrības vēlamajiem pieprasījumiem un tāpēc nav ieteicams darbiniekiem, rezultātā veicinot migrāciju pa uzņēmumiem, migrāciju valstī un darbaspēka aizplūšanu no valsts vispār.
Darba devēja un darbinieka tiesiskās attiecības regulē Darba likums. Tas stājās spēkā 2002. gada 01.jūnijā. Kopš šī datuma likumā ir izdarīti vairāki grozījumi, kuri arī paredz konkrētas prasības attiecībā uz darba līguma slēgšanas procesu un tajā atspoguļojamo informāciju. Lai informētu iedzīvotājus par darba likuma praktisko pielietojamību, Latvijas Republikas Valsts darba inspekcija ir izdevusi daudzus informatīvos materiālus par darba tiesisko attiecību jautājumiem.
1 DARBA LĪGUMA JĒDZIENS
Darba līgums ir galvenais dokuments, ar kuru darbinieks un darba devējs uzņēmumā noformē un apstiprina darba tiesiskās abu pušu darba attiecības. Turklāt šīs tiesiskās attiecības sākas darba līguma slēgšanas brīdī un turpinās līdz tā izbeigšanai. Darba līguma galvenais reglaments ir Darba likums un tas ir tiesisks darījums. Darba likums darba attiecībās ir speciālais likums un satur speciālas normas. Pēc definīcijas darba līgums ir divu vai vairāku personu savstarpējās ar vienošanos pamatots gribas izteikums, kas vērsts uz noteiktu tiesisku attiecību nodibināšanu, pārgrozīšanu vai izbeigšanu. Darba likums kā civiltiesisks līgums ir divpusēji konsensuāls līgums un atlīdzība līgums, ar kuru darbinieks apņemas veikt nolīgto darbu un darba devējs maksā nolīgto atlīdzību. Darba līgumu var raksturot pē pazīmēm:
1.Tas ir divpusējs tiesisks darījums un sastāv no 2 vai vairāku personu brīvprātīgiem gribas izteikumiem:
a) no priekšlikuma noslēgt līgumu - oferti,
b) šā priekšlikuma akcepts.
…