Šo tēmu, darba līgums, izvēlējos tāpēc, ka pagājušajā vasarā pirmo reizi stājos darba attiecībās ar darba devēju.
Esmu sasniegusi 15.gadu vecumu, tomēr turpinu iegūt pamatizglītību, un ar vecāku rakstisku atļauju, par to, ka viņi piekrīt, ka mani nodarbina darba devējs manā brīvajā laikā. Darba devējs mani pieņēma darbā. Mani ieinteresēja tas, kas man būtu jāzina, lai darba devējs mani neapšmauktu un lai manu darbaspēku neizmantotu. Kas jāzina, pareizi noslēdzot darba līgumu un netiktu pārkāptas manas tiesības un nerastos sarežģījumi.
Likumā noteiktajās normās- darba likums daļā darba līgums 37. panta (1)un (2) punktā:
(1) Aizliegts pastāvīgā darbā nodarbināt bērnus. Bērns šā likuma izpratnē ir persona, kura ir jaunāka par 15 gadiem vai kura līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai turpina iegūt pamatizglītību.
(2) Izņēmuma gadījumā bērnus vecumā no 13 gadiem, ja viens no vecākiem (aizbildnis) devis rakstveida piekrišanu, no mācībām brīvajā laikā var nodarbināt vieglā, bērna drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai nekaitīgā darbā. Šāda nodarbināšana nedrīkst kavēt bērna izglītošanos. Darbus, kuros atļauts nodarbināt bērnus vecumā no 13 gadiem, nosaka Ministru kabinets
Šai darbā es iepazīšos ar darba līguma uzbūvi un to, kas tajā ietilpst, kas ir nepieciešams, lai noslēgtu darba līgumu.
Darba līgums. Kas tas ir?
Darba līgums ir rakstveida vienošanās starp darbinieku un darba devēju saskaņā ar kuru:
darbinieks apņemas veikt noteiktu darbu, ievērojot iekšējo darba kārtību un darba devēja rīkojumus;
darba devējs apņemas nodrošināt darba samaksu un darba apstākļus, kas paredzēti likumdošanas aktos vai arī pēc līgumslēdzēju vienošanās. Neaizmirstiet, ka darba līgums obligāti parakstāms divos eksemplāros, no kuriem viens glabājas pie darba devēja, otrs - pie Jums!.…