Ievads
Apdrošināšana ir specifiska uzņēmējdarbības sfēra ar savdabīgu darbības shēmu un uzskaiti. Apdrošināšanas mērķis ir segt noteikta riska radītos finansiālos zaudējumus. Šī fakta apzināšanās rada miera un drošības sajūtu. Šis aspekts ir svarīgs ne tikai privātpersonām, kad tās apdrošina transporta līdzekli, māju, mantu utml., bet arī ražotājiem un tirgotājiem.
Apdrošināšana ir ļoti nozīmīga un aktuāla, jo tā ir viens no galvenajiem riska faktoru iedarbības samazināšanas veidiem ražošanā. Tā darbojas kā pārvietošanas mehānisms un zaudējuma gadījumā nodrošina finansiālu kompensāciju. Apdrošināšana nelikvidē risku, bet cenšas nodrošināt finansiālu aizsardzību pret tā sekām. Tas nozīmē, ka apdrošināmajam riskam ir jārada tādi zaudējumi, kurus ir iespējams novērtēt naudas izteiksmē.
Stabils apdrošināšanas tirgus ir būtisks jebkuras veiksmīgas ekonomikas struktūras komponents; pierādījumus šim apgalvojumam var atrast daudzās pasaules valstīs. Tas, ka par apdrošināšanu runā mazāk nekā par citām finansu struktūrām, neatspoguļo apdrošināšanas reālo nozīmi.
Apdrošināšana ir ekonomisko attiecību sistēma, kuras mērķis ir nodrošināt iedzīvotāju, uzņēmumu iestāžu un organizāciju materiālo interešu aizsargātību pilnas vai daļējas zaudējumu (kas radušies dabas stihisko nelaimju vai ārkārtēju gadījumu rezultātā) atlīdzināšanas veidā, kā arī nodrošināt pilsoņus vecumā, darbaspējas vai apgādnieka zaudēšanas gadījumā.
Apdrošināšanas pasākumu sistēma paredz izmaksāt apdrošināšanas atlīdzību par līgumā paredzētā gadījuma iestāšanos, ne tikai ārkārtējo, bet katrā ziņā nejaušos daudzveidīgās cilvēku dzīves un darba gadījumos. Piemēram, automašīnu zādzība, dzīvokļu aplaupīšana, kantoru izdemolēšana mūsdienās nebūt nav tik reta parādības, tomēr apdrošināšanai tiek pakļauta.
…