CL 1403. Tiesisks darījums ir atļautā kārtā izdarīta darbība tiesisko attiecību nodibināšanai, pargrozīšanai vai izbeigšanai.
CL 1404.p. Katrā tiesiskā darījumā jāņiem vērā dalībnieki, priekšmets, gribas izteikums, sastāvdaļas un forma.
Darījums ir juridiskais fakts. Taču ne katra darbība, kas vērsta uz tiesisko attiecību nodibināšanu, pargrozīšanu vai izbeigšanu, ir atzīstama par tiesisku. Civiltiesību teorijā un praksē ir pazīstami arī prettiesiskie darījumi, kas formāli ir vērsti uz tiesisko attiecību dibināšanu, grozīšanu vai izbeigšanu, bet nedot šo rezultātu darījuma satura vai formas trūkuma dēļ. Šādus darījumus sauc par spēkā neesošiem. Arī šāda darījuma noslēgšana ir juridiski nozīmīgs fakts. Ja darījums nav spēkā, ir jārisina jautājumi par sekām, kādas radušās tāpēc, ka viena vai abas puses, cerot uz darījuma spēkā esamību, ir kaut ko nodevušas vai izdarījušas otrai pusei. Parastais risinājums ir restitūcija (agrāko tiesību atjaunošana), apspriežams arī jautājums par zaudējumu atlīdzību.
Jebkurš darījums rada izmaiņas tā dalībnieku tiesībās vai pienākumos. Darījums, ar kuru nodibināta saistība, var izbeigties ar tā izpildījumu vai uz cita pamata. Taču, ja dalībnieks vai dalībnieki grib kaut ko grozīt jau pastāvošajā attiecībā, arī to var izdarīt ar citu darījumu, piemēram, vienošanos par līguma atsevišķu punktu grozīšanu, līguma izbeigšanu. Piemēram, testamenta atsaukšana ir jauns mantojuma atstājēja gribas akts, kas atsauc vai atceļ agrāk taisītu testamentu. …