Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
3,99
You save:
0,56 (14%)
Discounted price*:
3,43
Purchase
Add to Wish List
ID number:973789
Author:
Evaluation:
Published: 13.10.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 1 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
  Pirmie elktoniskie skaitļotāji    4
  Elektronisko skaitļotāju paaudzes    5
  Datoru ārējās iekārtas un to funkcijas    6
  Datoru galvenās sastāvdaļas un to funkcijas    8
  Veselības problēmas saistītas ar datora lietošanu    11
  Izmantotā literatūra    15
Extract

Jau ilgi pirms skaitļošanas ierīču izgudrošanas cilvēki lietoja dažādus palīglīdzekļus skaitļošanas operāciju veikšanai. Šim nolūkam izmantoja gan roku pirkstus, gan akmentiņus, kurus salika rindā vai kaudzītē. Priekšmetu skaitu atzīmēja ar svītriņām smiltīs, ar robiņiem, kurus iegrieza nūjās, vai ar mezgliem, kurus iesēja auklās.
Palielinoties skaitļošanas apjomam, sāk meklēt paņēmienus, kā izpildīt aprēķinus ar kāda instrumenta palīdzību. Paši senākie un joprojām labi pazīstamie skaitļošanas instrumenti ir dažādu veidu skaitīkļi. Ar tiem iespējams pietiekami ātri un precīzi izpildīt visas četras aritmētiskās darbības.
1623. gadā vācu matemātiķis Vilhelms Šikadrs izgudroja skaitļošanas mašīnu, kas varēja izpildīt 4 aritmētiskās darbības. Bet 1624. gadā daļēji izgatavotais mašīnas modelis sadega ugunsgrēkā. Nav zināms vai tika izgatavotas cits modelis. Taču Šikadru var uzskatīt par vienu no skaitļošanas mehanizācijas aizsācējiem, bet ne par pirmo izgudrotāju, jo viņa mašīna lietošanā neieviesās.
1642. gadā 19-gadīgais franču matemātiķis Blēzs Paskāls konstruēja pirmo praksē izmantoto skaitļošanas mašīnu “Paskalīna”, kas mehāniski veica darbības – tās galvenās detaļas bija grozāmi dažāda lieluma ritentiņi un zobrati. Bet ar šīs mašīnas palīdzību varēja izpildīt tikai saskaitīšanu un atņemšanu.
1673. gadā Gotfrīds Vilhelms Leibnics uzkonstruēja aritmometru, ar kura palīdzību varēja mehāniski izpildīt 4 aritmētiskās darbības. Taču šī mašīna bija dārga un ļoti sarežģīta.
19. gadsimta ievērojamākais zinātnieks bija angļu matemātiķis Čārlzs Bebidžs – viņš pirmais izgudroja skaitļošanas mašīnu ar programmētu vadību. 1833. gadā Bebidžs sāka būvēt “analītisko mašīnu”. Šai mašīnai visas galvenās daļas bija izveidotas tādas, kādas ir mūsdienu mašīnām: atmiņas ierīce – saukta “noliktava”, aritmētiskā ierīce – “dzirnavas” un vadības ierīce – “kantoris”. Bija paredzēts, ka šī mašīna varēs izpildīt skaitļošanu, iegūto rezultātu nodrukāt uz papīra un ka skaitļošanas programmas tiks kodētas un iespiestas perfokartēs. Programmas Bebidža mašīnai rakstīja Ada Lavleisa, kura pārliecināja Bebidžu par nepieciešamību decimālās skaitīšanas sistēmas vietā lietot bināro. Viņa izstrādāja arī dažus programmēšanas principus, kurus lieto vēl mūsdienās. Adu Lavleisu uzskata par pirmo programmētāju. Tomēr Bebidžs savu mašīnu nepabeidz, jo viņš nomirst to nepabeidzis.…

Author's comment
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Dators un tā uzbūve”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/973789

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register