Mātesplate (sistēmplate, pamatplate) – plate uz kuras tiek montētas lielākā daļa datora sistēmas komponentes. Galvenais mātesplates mērķis ir savienot galvenās sistēmu komponentes, lai tās spētu sazināties savā starpā.
Parasti uz mātesplates tiek izvietotas ligzdas centrālā procesora, grafiskās kartes, skaņukartes, cietā diska kontroliera, operatīvās atmiņas un papildus iekārtu pieslēgšanai.
Formfaktori
Matesplašu formfaktori - sandarts kurš nosaka mātesplašu izmērus personālajiem datoriem, to stiprinājuma vietas, ligzdu izvietojumu.
Populārākie mātesplašu formfaktori ir:
PC/XT
AT
Baby-AT
ATX
ETX
microATX
FlexATX
LPX
NLX
BTX
Mini-ITX
WTX
PC/XT
Šis standarts ir viens no pirmajiem, kuru ražoja IBM corpurācija no 1983. gada līdz 1987 gadam. Standarta XT bija iekļauti 128 KiB atmiņa, 360 kB 5 1/4" diskešu iekārta, 10 MB cietais disks un procesors ar 4.77 Mhz frekfenci. Kā operētājsistēma parasti tika izmantota PC-DOS 2.0. bija iespēja pievienot vēl diskešu iekārtu un cieto disku. Vēlākie modēļi tika izlaisti arī ar 256 KiB atmiņu un ar 640 KiB atmuņu un 20 MB cietajiem diskiem.
AT
AT ir pirmais modernais formfaktors kas tika plaši pielietots. AT sāka ražot 1984 gadā IBM corpurācija un tika pielietots vēl līdz 90` gadu sākumam. AT nebija liela tehnoloģiska atšķirība no vecajiem formfaktoriem, bet lielākais tā progress bija “torņa” izskats un strāvas slēdža atrašanās datora priekšā. AT strāvas apgāde paredzēta 192 vatiem – trīsreiz vairāk nekā priekšgājējiem.
AT matesplates ir 12 colas (305 mm) lielas kas ir samērā liels izmērs un līdzar to ir apgrūtināta papildus iekārtu pievīenošana. Strāva tiek pievienota ar diviem sešu spraudņu vadiem, kurus ir ļoti viegli saspraust nepareizi un līdz ar to sabojāt visu mātesplati ..…