Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:864243
 
Author:
Evaluation:
Published: 08.06.2004.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 5 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
  Valdīšanas veidi un audzināšanas princips    4
  Pret greznību un par vienādu bagātību sadali    5
  Par demokrātijas principu sabrukšanu    6
  Valsts drošība    7
  Par ļaunprātīgu varas izmantošanu    8
  Pilsoņu politiskā brīvība    8
  Secinājumi    9
  Literatūra    11
Extract

Šajā darbā es pievērsīšos vienam no galvenajiem tiesiskas valsts, kā pilsoņu politiskās brīvības, un demokrātijas pamatelementiem –tikumībai, kas manā redzējumā, ir viens no būtiskākajiem elementiem, kā varas, tā arī sabiedriskās apziņas virzīšanai uz demokrātisku valsti.
Izmantojot franču filozofa, tiesību zinātnieka un rakstnieka Šarla Luija de Monteskjē darbu „Par likumu garu” un profesora Gunāra Tauriņa komentārus tam, vēlos izcelt būtiskāko, kam manā izpratnē būtu jābūt demokrātiskas valsts pamatā.
Kas ir visu lietu –dabas un sabiedrības –primārs pirmsākums? –primārs visu lietu prāts, tas ir, Dievs attiecas pret savu radīto pasauli kā Radītājs un Sargātājs.
Viss esošais ir Dieva radīts, arī likumi. Būtu muļķīgi domāt par to, ka Radītājs varētu pasauli radīt un vadīt bez šiem likumiem.
Cilvēks var sev radīt, veidot likumus. Bet arī šeit valda likumi, ko tas nav radījis. „Pirms cilvēku radītiem likumiem vajadzēja pastāvēt taisnīgu attiecību iespējai”. Tai vajadzēja pastāvēt paša cilvēka dabā –viņu dvēselēs, kuras radījis Dievs.
Monteskjē sīki pēta tos likumus, kas attiecas uz dažādiem valsts valdīšanas veidiem jeb pārvaldes formām: republika, aristokrātija, monarhija, diktatūra, demokrātija. Liela uzmanība tiek pievērsta katras valdīšanas formas principiem. Piemēram, par demokrātijas principu viņš uzskata tikumību.
Tikumība vispirms attiecas uz pašu tautas izvēlēto valdību, kas „pārsvarā, piespiežot izpildīt likumus, jūt , ka pati ir pakļauta tautai un atbildīga par likumu izpildi”. Tātad demokrātiskas valsts ierēdņiem ir jābūt dziļi tikumiskiem cilvēkiem. Bet tikumība ir jāveido, jāaudzina. Tādēļ jāzina arī audzināšanas likumi, kas attiecas ne tikai uz tikumību. Tikumību nevar iemācīt, jo tā balstās uz ticību, uz spēju saprast pasauli un dzīvi, spēju radīt jēgu.
Audzināšana ir tas pirmsākums, no kā sakas cilvēka tapšana par pilsoni. Audzināšanas likumiem ir jāatbilst valdīšanas principiem, uzsver Monteskjē. Katram valdīšanas veidam jābūt atbilstošam audzināšanas veidam, audzināšanas principiem: monarhijai –gods, demokrātiskai republikai –tikumība, despotiskai valdīšanas formai –bailes.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register