Starp citu, dažādu formu deviance savdabīgi katalīzē sabiedrības attīstību. Pirmkārt, deviantu vidū ir ļoti augsts talantīgu un ģeniālu personu īpatsvars. To rīcība ne vienmēr atbilst vispārpieņemtajām normām, un to darbības mērķi (piemēram, izcilu mākslas darbu radīšana) daudziem nav sasniedzami. Otrkārt, centieni apkarot noziegumus un citas antisociālas deviācijas kāpina sabiedrības zinātniski tehnisko potenciālu.
[1. 41]
Kas ir deviance un kādas ir tās formas
Deviance (lat. deviativo – novirze) – rīcības novirze no sociālām normām, sabiedrībā pieņemtiem standartiem. Deviance ir narkomānija, alkoholisms, prostitūcija u.c.
Deviatīva rīcība – novirzes, kas ir pretrunā ar sabiedrībā pieņemtajām tiesiskajām vai tikumiskajām normām. Deviatīvās rīcības cēlonis ir daudzu nelabvēlīgu faktoru mijiedarbība.
[2. 46.- 47. lpp.]
Deviatīva rīcība ir rīcība, kas ir pretrunā ar sabiedrībā pieņemtajām tiesiskajām vai tikumiskajām normām, noziedzīga vai amorāla rīcība. Šādas rīcības cēlonis ir antisociāla personības attīstība, negatīvu sociālu faktoru ietekme uz personības “vājajām” vietām, nelabvēlīgu sociālu situāciju ietekme, sagadīšanās.
Deviatīvas rīcības prevences līdzekļi ir plašs savstarpēji saistītu pasākumu un līdzekļu komplekss, kas vērsts uz noziedzības, likumu pārkāpumu un citu deviances pazīmju noskaidrošanu un apkarošanu.
[3. 32. lpp.]
Noziedzība ir diezgan plaši izplatīta, vēsturiski mainīga sociāla un krimināltiesiska parādība, kuras izpausmes ir kriminālsodāmi nodarījumi.…