Dzīvojamās telpas īres līguma saistību izpildes nodrošināšanai izīrētājs, slēdzot dzīvojamās telpas īres līgumu, ir tiesīgs prasīt no īrnieka drošības naudas iemaksu, paredzot līgumā tās apmēru, samaksas, dzēšanas un atmaksāšanas kārtību un termiņus. Ja īrnieks, īres līgumam izbeidzoties, ir parādā izīrētājam īres maksu vai maksu par pakalpojumiem, kā arī par nodarītajiem zaudējumiem, parāds tiek dzēsts un zaudējumi atlīdzināti no drošības naudas.
Drošības nauda ir vienreizēji iemaksājama naudas summa, ko maksā īrnieks izīrētājam, dzīvojamās telpas īres līgumu slēdzot pirmo reizi vai atkārtoti pēc iepriekšējā īres līguma termiņa iestāšanās, kad īrniekam nav tiesības prasīt tā pagarināšanu1.
Drošības naudas iemaksāšana nav pamatota gadījumos, kad:
- dzīvojamās mājas (telpas) īpašnieka maiņas gadījumā (jaunajam īpašniekam ir saistošs agrāk noslēgtais īres līgums iepriekšējo īpašnieku;
- denacionalizēts namīpašums ir atdots likumīgajiem tā īpašniekiem;
- īrniekam dzīvojamās telpas īres līgumā ir paredzētas tiesības uz līguma pagarināšanu. Ja, dzīvojamās telpas īres līgumam izbeidzoties, drošības nauda līguma saistību izpildes nodrošināšanai netiek izmantota vai tiek izmantota daļēji, tā pilnībā vai tās atlikusī daļa atdodama īrniekam ne vēlāk kā tajā pašā dienā, kad dzīvojamā telpa tiek atbrīvota, ja īres līgumā nav noteikts citādi.…