Vārds "izsole" ir atvasināts no latīņu augeō kas nozīmē "es palielinu" .
Izsolēm ir ļoti sena vēsture, ka tiek datēta jau ar 500 gadiem (pirms kristus dzimšanas), kad Babilonā katru gadu notika sieviešu izsolīšana laulībām. Tika uzskatīts, ka tēvam pārdod meitu laulībām ārpus izsoles metodes ir nelegāla.
Romas impērijas laikā izsolēm bija tik pat nozīmīga loma, piemēram, Marks Aurēlijas izsolē iztirgoja savas mēbeles, lai nomaksātu parādus.
Vecākais izsoļu nams pasaulē ir Stokholmas izsoļu nams, kas tika izveidots 1674. gadā Zviedrijā.
Izsole ir preču pirkšanas un pārdošanas process, piedāvājot tās par sākuma cenu, dodot cenas pieaugumu un pārdodot uzvarētājam. Pastāv vairāki noteikumi rīkojot izsoles, tas ir izsoles termiņš, minimālā un maksimāla cena, un dažādi pamatnosacījumi, lai noteiktu izsoles uzvarētāju un galējo cenu, par kuru prece tiek iegādāta. Pārsvarā izsoles notiek trijos veidos – pēc angļu, holandiešu un amerikāņu tradīcijām:
• Angļu izsole (standarta)! Pats vienkāršākais un izplatītākais izsoles veids. Paredzēts atsevišķu vienību pārdošanai. Izsole notiek ar augšupejošiem piedāvājumiem. Elektroniskā vidē dalībnieks piedāvā savu cenu, bet tā tiek publiskota un citi dalībnieki to droši var pārsolīt. Dalībnieks, kas piedāvā vislielāko likmi, kļūst par izsoles uzvarētāju tai beidzoties. Ievietojot izsoli, pārdevējam papildus ir iespēja norādīt "Pirkt uzreiz" likmi, kā arī "Minimālo pārdošanas cenu". Ja izsoles cena nepārsniedz „minimālo pārdošanas cenu”, prece izsolē netiek pārdota. Izsoles atšķirība no pārējām ir tas, ka augstākā cena, kas ir piedāvāta, vienmēr ir pieejama citiem dalībniekiem un tā var tik pārsolīta. …