Autore savā darbā apskatīs tēmu « Eiropas tiesa : funkcijas, pilnvaras, praktiskā darbība ». Eiropas tiesa arī Eiropas Kopienu tiesa ; Eiropas Justīciju tiesa. Tēmas izklāstā tiks noskaidrots Eiropas Kopienu Tiesas funkcijas jeb uzdevumi, pilnvaras arī kompetence un praktiskā darbība. Bez tā tiks noskaidrots EKT sastāvs un struktūra. Tiks aplūkots, kāda procedūra ir jāievēro, lai varētu griezties Tiesā.
Eiropas Kopienu Tiesa pārrauga visu dalībvalstu likumdošanu, tās atbilstību Eiropas savienības likumdošanai.
ES pamatā ir juridiski saistoši līgumi , kas padara ES atšķirīgu no citām starptautiskām struktūrām. Līgumu klauzulas un no tām izrietošie akti tiek ietverti dalībvalstu nacionālajā likumdošanā un to īstenošanai nepieciešama nepārprotama interpretācija. Līdz ar to ļoti svarīga ir Eiropas tiesas nozīme1.
Līgumi piešķir ES likumiem prioritāti pār nacionālajiem likumiem. Tas nozīmē, ka tajās sfērās, uz kurām attiecināmi ES likumi, Eiropas Tiesa ir ES augstākais justīcijas orgāns. Šīs tiesas jurisdikcijā, protams, neatrodas sfēras, uz kurām ES līgumi neattiecas, piemēram, krimināllietas.
Līdz iestāšanās brīdim Eiropas Savienībā, Kopienas tiesību pārākuma princips Latvijai nebija saistošs, jo noslēgtais Asociācijas līgums starp Latviju un Eiropas Kopienu to neparedzēja. Tomēr no Asociācijas līguma izriet Latvijas pienākums saskaņot savu tiesību sistēmu ar Kopienas tiesībām. Tas nozīmē, ka, veicot pārmaiņas Latvijas tiesību sistēmā, ir jāievēro arī Kopienas tiesību pārākuma princips un tā paredzamā ietekme uz Latvijas tiesību sistēmu2.…