Kāpēc ir vērts rakstīt un pievērsties tematam par vides ētiku? Uzskatu, ka cilvēka un apkārtējās dabas savstarpējo attiecību problēmas ir ļoti saasinājušās un turpina saasināties. Cilvēce priecājas par saviem sasniegumiem un progresu, aizmirstot, ka paralēli tam tā sevi pakļauj iznīcības riskam. Cilvēks aizmirst, ka dabas likumus viņam neuzveikt un daba iejaukšanos pieļaus tikai līdz zināmam momentam. Šobrīd daudzi ir sapratuši šīs problēmas nozīmību un mēs cenšamies it visā atsaukties uz dabīgo, veselīgo – dabiskā kosmētika, īpaši ekoloģiski tīrs uzturs, dabīgie materiāli, videi draudzīgs iepakojums u. tml. Izklausās skaisti, bet dažubrīd liekas, ka ar to mēs tikai sevi mierinām, jeb „aizmālējam acis”, lai aizmuktu no skarbā patiesības.
Iesākumā apskatīsim dažas definīcijas, kas nepieciešamas pilnīgākai šī darba izpratnei:
*vide – tie ir visi nosacījumi un faktori gan dzīvie, gan nedzīvie, kas ietekmē organismu, vai pat kādu veselu organismu sistēmu visā tā dzīves vai pastāvēšanas laikā. Šī jēdziena saturu veido: dabas vide, cilvēka pārveidotā vide, sociālā vide, cilvēka iekšējā vide.
*ētika – kā praktiskā filozofija ir mācība par dzīves gudrību, par labākas dzīves un sadzīvošanas meklējumiem pa cilvēka dzīves jēgas nozīmīgām problēmām. Ētikas uzdevums ir risināt praktiskās tikumības problēmas, kādas cilvēkam rodas dzīvē – kā rīkoties, ko uzskatīt par labu vai ļaunu utt.
*vides ētika – tikumisko normu sistēma, kas atspoguļo cilvēka pienākumus un atbildību par vidi, augu un dzīvnieku valsti, kā arī par cilvēci.…