Cilvēka dzīve nav iedomājama bez emocijām un jūtām. Mēs nevaram iztikt bez priekiem, ciešanām, dusmām, bez mīlestības un naida. Ir noskaidrots, ka cilvēkam ir pastāvīga vajadzība pēc pārdzīvojumiem un emocionālas piesātinātības. Svarīgs ir arī nosacījums: lai būtu emocionāla piesātinātība, nepieciešami ne tikai pozitīvie pārdzīvojumi, bet arī negatīvie – ciešanas, neapmierinātība. Cilvēkā nepārtraukti mijās pozitīvās emocijas ar negatīvajām.
Lai kā mēs gribētu vai negribētu mūsu dzīve nav iedomājama bez jūtām un emocijām.Visa mūsu izziņa tiek pavadīta ar dažādām emocijām un jūtām. Tāpēc arī izdomāju rakstīt par jūtam, jo tās ir ļoti nepieciešamas un vajadzīgas cilvēkam.
Emocijas ir psihisks stāvoklis. Tam raksturīgas kompleksas organisma reakcijas uz ārējās vides vai iekšējām izmaiņām.
Emocijas ir parādību un situāciju reālās jēgas atspoguļojums subjektīva pārdzīvojuma formā.
Vārds emocijas cēlies no latīņu valodas vārda emovere, kas nozīmē satraukt, saviļņot.
Emocijas atspoguļo cilvēka vajadzības – pareizāk sakot, kā šīs vajadzības tiek apmierinātas. Viss, kas atvieglo vajadzību apmierināšanu, rada pozitīvu emocionālo pārdzīvojumu. Turpretī, viss, kas kavē to, veicina negatīvas emocijas.
Emocijas palīdz orientēties apkārt notiekošajā, novērtēt priekšmetus un parādības atkarībā no tā, cik tie ir vēlami vai nevēlami, derīgi vai kaitīgi. Tās bieži vien nosaka mūsu uzvedību.
Būtiski nejaukt emocijas ar jūtām. Jūtas ir relatīvi noturīgs un pastāvīgs pārdzīvojums, bet emocijas ir kā atbilde uz konkrētu situāciju. Protams, jūtas un emocijas ir cieši savstarpēji saistītas.
Emocijas un jūtas veic nevis vienu noteiktu funkciju, bet gan dažādas funkcijas. Kā emocijas, tā jūtas atspoguļojas cilvēka vajadzības, pareizāk sakot tas, kā šīs vajadzības tiek apmierinātas.
Emocijas ir parādību un situāciju reālās jēgas atspoguļojums subjektīva pārdzīvojuma formā. Var teikt, ka viss, kas veicina vai atvieglo vajadzību apmierināšanu, rada pozitīvu emocionālo pārdzīvojumu, un viss, kas to kavē, rada negatīvu pārdzīvojumu.…