Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:734805
 
Author:
Evaluation:
Published: 09.06.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 6 units
References: Used
Extract

Jau kopš senseniem laikiem ir pieņemts sabiedrību dalīt divās daļās – vīriešos un sievietēs. Teorētiski – divas puses, tātad divas līdzvērtīgas daļas. Taču realitātē ir jāsaskaras ar pavisam citu viedokli.
Sabiedrībā par primāro, galveno, noteicošo tiek uzskatīts vīriešu dzimums. Sieviete netiek uzskatīta par līdzvērtīgu, bet gan par otro, pakārtoto, atkarīgo dzimumu. Sievietes tiek raksturotas ar to, kas viņas atšķir no vīrieša. Ja viņš ir primārs, tad viņa – sekundāra. Ja viņš ir darbības Subjekts, tad viņa – kaut kas Cits, savādāka. Kāds gan ir pamats šādam uzskatam? Kāpēc vienu dzimumu vērtē kā normālas būtnes, bet otrs tiek uzskatīts par zemāku? Un kāpēc otrs dzimums, proti – sievietes, īsti nemaz neiebilst pret šādu sabiedrības nostāju? Kas nosaka un ietekmē šo dzimumu ne-līdztiesību? Šos jautājumus cenšas risināt feministiskā filosofija.
Feminisms ir sieviešu kustība, kas cenšas panākt līdztiesību ar vīriešiem. Feminisms ir radies 19.gs. kā sociāli politiska kustība, taču savus “ziedu laikus” feministiskā filosofija piedzīvo 20.gs. otrajā pusē – postmodernisma laikmetā, kad tiek pieļauta dažādu viedokļu pastāvēšana. Viena no pirmajām prasībām, ko sievietes izvirzīja, bija lai sievietēm atļauj piedalīties vēlēšanās un ieņemt valsts amatus. Sievietes arī prasīja iespēju strādāt un saņemt algu līdzvērtīgu vīriešu algai par tādu pašu padarītu darbu, kā arī iespēju iegūt izglītību, izteikt savu viedokli un tamlīdzīgi.
Feminisma kustības attīstības vēsturi nosacīti var iedalīt trīs posmos:
Pirmais posms aptver laiku no 1840. – 1880. gadam. Šim posmam raksturīgs tas, ka sievietes, lai iegūtu kaut nedaudz lielāku cieņu sabiedrībā, centās visā līdzināties vīriešiem – sievietes ģērbās kā vīrieši, uzvedās kā vīrieši un runāja kā vīrieši. Kā piemēru var minēt franču rakstnieci Žoržu Sandu, kas savus darbus publicēja ar vīrieša pseidonīmu, tērpās bikšu kostīmā un lamājās kā kučieris.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register