Jau vairāk kā desmit gadus mēs dzīvojam neatkarīgā Latvijā. Šajā laika posmā bija vērojamās lielas pārmaiņas: cilvēku dzīves un domāšanas veidā, ekonomikā, politikā, medicīnā, ir mainījusies valsts iekārta. Lietvedību arī skārušas pārmaiņas – noformēšanas veidā, rekvizītu izvietošanā; tiek mainīti un vairākkārt grozīti lietvedības standarti. Tomēr, kā liecina pieredze, ļoti bieži var sastapt piemērus, ka ne visi ievēro pašreizējus noteikumus dokumentu noformēšanā un nevis tāpēc, ka viņi to ļaunprātīgi darītu, bet tāpēc, ka vienkārši to nezin un nevar vai negrib uzzināt, kur tos var atrast, lai varētu tos izmantot. Bieži vien uz jautājumu “kāpēc Jūs darāt vai rakstāt tā, nevis citādi?” var sadzirdēt “to dara visi” vai “to darīja jau iepriekš, pirms manis”, kaut gan to, ko viņi dara jau ir daudzus gadus vecs un tagad ir jauni standarti, kurus var atrast MK noteikumos (vienkārši vajag nedaudz papūlēties un atrast šos noteikumus un vadoties pēc tiem).
MK noteikumi Nr.154 no 23.04.1996. “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas noteikumi” nosaka kā pareizi noformēt lietvedības dokumentus. Bet ne visiem dokumentiem jāpiemēro pilnīgi visus norādītus dokumentus, tad tie neatšķirtos viens no otra un nevarētu saprast, kas tas ir par dokumentu. vieniem dokumentu veidiem var piemērot vienus rekvizītus, bet citiem tie nav piemērojami vispār. Tāpēc jāzina kā pareizi lietot šos vai citus rekvizītus.
Tādēļ manis izvēlētā referāta tēma “Fiziskās personas dokumentu izstrādāšanas kārtība” ir ļoti aktuāla mūsu laikā un saistoša daudziem cilvēkiem. Tēma ir aktuāla, jo no tā, kā tiks sastādīts dokuments, var būt atkarīga adresāta atbilde vai lēmums.
Rakstot šo referātu, es izvirzīju dažus jautājumus, lai sasniegtu savu mērķi:
vispirms noskaidrot, kas tas ir “lietvedība”, kam tā ir vajadzīga;
kas ir un kādi ir fiziskās personas dokumenti;
noteikt, kādi vispārējie noteikumi saistoši tieši fiziskās personas dokumentu noformēšanai?…