6. GAĻAS LIELLOPU AUDZĒŠANAS RENTABILITĀTE
Salīdzinājumā ar citām lauksaimniecības nozarēm, kā piensaimniecību vai cūkkopību gaļas liellopu audzēšanai ir vajadzīgi daudz mazāki kapitālieguldījumi. Galvenais kas vajadzīgs lai sāktu nodarboties ar gaļas liellopu audzēšanu ir ganāmpulks, ko var izveidot ar dažādiem paņēmieniem atkarībā no saimniecības materiālajām iespējām. Viens no populārākajiem un lētākajiem paņēmieniem ir piena šķirnes govis krustošana ar gaļas šķirnēm, ir iespējams arī implantēt gaļas šķirnes embrijus piena šķirnes govīm iznēsāšanai, bet šāds paņēmiens ir dārgs un nav garantijas tam, ka piedzims telīte un embrija implantācija atmaksāsies. Vēl viens no veidiem ir iepērkot gatavu ganāmpulku ar gaļas šķirnes telēm, tas prasa lielus tūlītējus kapitālieguldījumus.
Gaļas liellopu audzēšana ir perspektīva, jo šobrīd Latvijā tiek neaizpildīts tirgus, kurā var atrast savu vietu. Kā arī ar gaļas liellopu audzēšana ir iespējama teritorijās kur nav iespējams nodarboties ar citām lauksaimniecības nozarēm.
Svarīgi ir izaudzēt liellopus, kuru pašizmaksa ir pēc iespējas zemāka, to var panākt sagatavojot un izēdinot pašražotu kvalitatīvu lopbarību. Pašizmaksas samazināšana ir ļoti svarīga, jo audzētāji nevar ietekmēt tirgus cenu, kura ir ;loti svārstīga. Rentabilitāti ietekmē – ražošanas izmaksas, produkcijas cena tirgū, ekonomiska efektivitāte. Jācenšas panākt pēc iespējas aukstāka bioekonomiskā efektivitāte, jāizvēlas tādas bioloģiski iedarbīgas metodes, kas būtu ekonomiski izdevīgas un nestu peļņu.
…