Lai rakstītu par Gaujas nacionālo parku, vispirms jānoskaidro, ko mēs saprotam ar dabas aizsardzību – jēdzienu, kurš šodien reti dzirdams, jo runā gandrīz vai tikai par vides aizsardzību. Lai to izprastu, nepieciešams neliels ieskats dabas aizsardzības vēsturē.
Pasaulē pirmos pasākumus dabas aizsardzībā veica 19.gs. vidū Rietumeiropā un ASV. 20.gadsimtā, sakarā ar intensīvu cilvēka saimniecisko darbību cilvēka tuvāko apkārtni piesārņoja ar dažādām kaitīgām vielām un fizikāliem faktoriem(radioaktivitāti, elektromagnētisko starojumu, troksni u.c.) Šī cilvēka tuvākā apkārtne ieguva vides nosaukumu. Ar tīras nepiesārņotas vides saglabāšanu un nodrošināšanu cilvēku darbam un dzīvei nodarbojas trešais dabas aizsardzības virziens – vides aizsardzība. Tā kā tīras vides nodrošināšana mūsu dienās ir kļuvusi ļoti aktuāla, tad bieži vien termina dabas aizsardzība vietā lieto terminu vides aizsardzība.
Latvijā lielās platībās saglabājušās sugas un biotopi, kuri citās Eiropas zemēs ir reti vai pat gandrīz izzuduši. Mitrie meži, lieli un neskarti purvi, kā arī dabiskās un pusdabiskās pļavas ir uzskatāmas par nacionālās un starptautiskas nozīmes dabas bagātībām.1998.gadā 6,8 % Latvijas teritorijas bija ar likumu noteikts īpaši aizsargājamo dabas teritoriju statuss.…