Novērojuma laikā savāktie dati palīdzēs novērtēt komunikācijas stila atkarību no trim neatkarīgajiem mainīgajiem: no runātāja dzimuma (vai var uzskatīt, ka sievietes un vīrieši ar cilvēkiem runā dažādi), no adresāta dzimuma (vai var uzskatīt, ka cilvēki runā atšķirīgi ar vīriešiem un sievietēm) un no pāra dzimumu sastāva (vai var uzskatīt, ka cilvēki ar sava dzimuma sarunu biedru runā savādāk nekā ar pretējā dzimuma pārstāvi).
Rezultātu precizitāte ir atkarīga no pārējo pamatmainīgo stabilitātes. Tāpēc, pirms informācijas savākšanas uzsākšanas, nepieciešams pieņemt lēmumu par to, kur un kas tiks novērots. Pieņemot šo lēmumu, jāņem vērā, tas kādos apstākļos tiks veikts novērotas pāru sarunas. Vietai, kur notiks novērošana, jābūt sabiedriskai un viegli pieejamai (tā, lai saruna būtu dzirdama neiejaucoties runātāju privātajā dzīvē), un tai jābūt vietai, kur parasti cilvēki daudz runā (jāizvairās no nodarbību zālēm un bibliotēkām).
Zemāk ir uzskaitīti runas raksturojumi, kurus izvēlēties par atkarīgo mainīgo. Nevajag izvēlēties pārāk daudz mainīgos, jo būs grūti, vienlaicīgi, novērtēt katru no tiem. Jāizstrādā pamatmainīgo formulējums (piemēram, ko nozīmēs “tēmas maiņa”) un katra raksturojuma novērtējuma procedūra. Mainīgo nosaukumi un novērtējuma procedūra jāievieto novērojumu rezultātu veidlapās. Novērojumu vēlams novadīt trim pāriem: sieviete – sieviete, vīrietis – vīrietis un sieviete – vīrietis. Rezultāti jāieraksta veidlapās.
Atkarīgā mainīgā izvēle
Par atkarīgo mainīgo tiek uzskatītas konkrētas runas īpatnības (raksturojumi). Zemāk uzskaitīti iespējamie varianti.
Komunikatīvie mainīgie:
1.Sarunas laiks (BP):
cik ilgi runā katrs sarunas dalībnieks (BP1);
cik bieži runā katrs no sarunas dalībniekiem (BP2).
2.Srunas biedra pārtraukšana (PR):
atbilde pirms laika (cilvēks sāk runāt pirms viņa sarunas biedrs ir beidzis) (PR1);
aizrādījumi nevietā (PR2) vai tēmas maiņa (PR3).…