odokļu sistēma Latvijā( un Eiropā). Iedzīvotāju ienākuma nodoklis kā viena no nodokļu sistēmas galvenajām sastāvdaļām.
Valsts sektora spēja nodrošināt sabiedriskos labumus un veikt ienakumu sadali ir atkarīga no ienākumiem, kas ir tās rīcībā. Pārvaldot likumīgās piespiešanas tiesības, valstij ir iespēja gūt ienākumus ne tikai no preču un pakalpojumu realizācijas tirgū, lietošanas maksas un naudas drukāšanas, bet arī no noteiktajiem nodokļiem. Tieši nodokļi ir mūsdienu valsts galvenā ienākuma forma, kas nodrošina tās funkcionēšanu.
Nodokļi ir valsts noteikti fizisko un juridisko personu obligāti maksājumi valsts un pašvaldības budžetos. Nodokļi ietekmē uzņēmējdarbības finansiāli – ekonomiskos darbības rādītājus, tāpēc tiem ir liela nozīme, plānojot uzņēmuma vadību. Katram uzņēmumam, kas darbojas Latvijas Republikas teritorijā, ir jārēķinās ar valsts prasībām attiecībā uz nodokļu iekasēšanu.
Šodien galvenais nodokļu iekasēšanas mērķis ir ienākumu gūšana, tāpēc par optimalās nodokļu sistēmas pamatprincipi ir šādi:
1.Ekonomiskā efektivitate : nodokļu sistēma nevar būt pretrunā ar resursu efektīvas izmantošanas principu;
2.Vienkāršā administrēšana : administrēšanas siatēmai jābūt vienkāršai un ar salīdzinoši zemām izmaksām;
3.Elastīgums : nodokļu sistēmai jāspēj ātri reaģēt (dažādos gadījumos automātiski) uz ekonomisko nosacījumu izmaiņām;
4.Objektivitāte un taisnīgums : nodokļu sistēmai jābūt taisnīgai pieejai dažādiem sabiedrības individiem;
5.Politiskā atbildiba : nodokļu sistēmai jābūt veidotai tā, lai pārliecinātu cilvēkus, ka viņi maksā nodokļus, lai pastāvošā politiskā sistēma spētu pēc iespējas labāk atbalstīt viņu izvirzītās prioritātes…