Viens no pamatrādītājiem nacionālo kontu sistēmā ir iekšzemes kopprodukts (IKP). Ekonomikā šis ir ļoti būtisks rādītājs, kas sniedz informāciju par konkrēto valsti. Pēc tā var salīdzināt dažādu valstu ekonomiku un tās attīstību un tas sniedz plašu informāciju par konkrētās valsts ekonomisko situāciju- par ražošanas rezultātiem, ražošanas produktivitāti, ekonomikas attīstības līmeni un attīstības tempiem tādejādi nosakot valsts ekonomikas efektivitāti. Tāpat šo rādītāju izmanto salīdzināšanai, piemēram, runājot par valsts budžeta deficītu.
Jebkurā valstī tiek ražots liels daudzums dažādu preču un pakalpojumu. Iekšzemes kopprodukts raksturo saimnieciskās darbības rezultātu par konkrētu periodu, tas ir noteiktas valsts tautsaimniecībā gada laikā saražotais galaprodukts naudas izteiksmē. Aprēķinot iekšzemes kopproduktu, tajā tiek ieskaitīta valsts teritorijā saražoto galapreču un pakalpojumu vērtība neatkarīgi no tā, vai to ražošanā izmantoti pastāvīgiem iedzīvotājiem vai ārzemniekiem piederošie ražošanas resursi.
IKP pieaugums valstī tās iedzīvotājiem ir svarīgs tāpēc, ka tā izmaiņas nosaka iedzīvotāju labklājību. Pieaugot iekšzemes kopproduktam rodas iespēja naudas līdzekļus izmantot iedzīvotāju algu palielināšanai, ceļu sakārtošanai, veselības aprūpei un citām svarīgām valsts sfērām, no kurām atkarīga iedzīvotāju labklājība. Nauda, kas novirzīta, piemēram, izglītībai dod iespēju paaugstināt jauniešu dzīves līmeni nākotnē, jo tiem ir iespēja saņemt labāku izglītību.…