Referāta mērķis ir saprast kas ir plaģiātisms, kā šo terminu reglamentē LR likumi, ko es saprotu ar plaģiātismu.
Latvijas Universitātes avīzē plaģiātismam, manuprāt, ir ļoti raksturīgs nosaukums – “intelektuālās nabadzības apliecība”. Es izvēlējos šo nozīmi, jo uzskatu, ka tas raksturo plaģiātisma terminu. Latvijas Universitātes iekšējās kārtības noteikumi studējošiem nosaka, ka Plaģiātisms ir citas personas izteikto vai uzrakstīto domu, izgudrojumu vai atklājumu tālāka paušana savā vārdā, t.i., nosaucot tos par saviem. (APSTIPRINĀTS 31.05.2004. Senāta sēdē lēmums Nr. 258, Ar grozījumiem, kas izdarīti līdz 29.09.2007. Grozījumi: LU Senāta, 29.09.2007. lēmums Nr. 34).
Savukārt studējošo pienākumi ir nelietot pārbaudījumos neatļautus materiālus un palīglīdzekļus, nepieļaut plaģiātismu studiju darbā. (APSTIPRINĀTS 31.05.2004. Senāta sēdē lēmums Nr. 258, Ar grozījumiem, kas izdarīti līdz 29.09.2007. Grozījumi: LU Senāta, 29.09.2007. lēmums Nr. 34).
Tātad, plaģiātisms ir citas personas darbu piesavināšana un katra studenta pienākums mācībās ir novērst plaģiātismu mācību procesa laikā. Ar plaģiātismu var saskarties katras students, proti, norakstot no sava kursa biedra eksāmena laikā, piesavinot svešas idejas kāda darba veidošanā. Latvijas Universitātē par plaģiātismu var sodīt ar eksmatrikulāciju vai brīdinājumu par eksmatrikulāciju.
Referāta uzdevumi ir sekojoši:
1.Izpētīt plaģiātisma nozīmi – kas ir plaģiātisms?
2.Noskaidrot un izprast plaģiātisma tiesisko reglamentāciju.
3.Izprast LR likumu, kurš nosaka plaģiātisma nozīmi.
4.Atrast un raksturot sfēras, kurā ir iespēja saskarties ar plaģiātismu.
5.Raksturot personisko attieksmi pret plaģiātismu.