IEVADS
Mēs veidojam un attīstām uzņēmumus, lai gūtu peļņu, kas veidojas no ieņēmumu un izmaksu starpības. No tā seko, ka ieņēmumiem un izmaksām ir ļoti liela nozīme uzņēmējdarbībā. Izmaksu plānošana ir viens no svarīgākājiem uzņēmējdarbības plānošanas posmiem, jo ļauj zināmā mērā noteikt vai kāds projekts/pasūtījums būs veiksmīgs vai nebūs un vai vērts īstenot šo projektu/pasūtījumu.
Kursa darba mērķis ir radīt vispārīgu priekšstatu par izmaksām un to plānošanu uzņēmumā, kā arī ar piemēra palīdzību parādīt uzskatāmi šo plānošanas procesu.
Kursa darba uzdevums ir apskatīt uzņēmējdarbības izmaksu plānošanu no teorijas viedokļa, izmantojot dažādus datus, tabulas un formulas, kā arī analizēt situāciju uz uzņēmuma piemēra.
Ierobežojumi, ar kuriem nācās saskarties, rakstot kursa darbu, bija informācijas nepieejamība un ierobežotais kursa darba apjoms.
Kursa darba izstrādāšanai tika izmantotas pieejamās grāmatas par uzņēmējdarbības plānošanu un lekciju konspekti.
Šajā kursa darbā bija izmantotas ekonomiskā un matemātiskā metode.
1. ANALITISKĀ DAĻA
1.1. Izmaksas un to posteņi
Izmaksas ir naudas izteiksmē izteikts līdzekļu patēriņš uzņēmējdarbības veikšanai – produkta izgatavošanai un pārdošanai vai pakalpojumu sniegšanai.
Izmaksas ir resursu patēriņš naudas formā produkcijas ražošanai un realizācijai (pakalpojumiem, darbiem) pārskata laikā. Izmaksas aprēķina par laika periodu, lai noteiktu peļņu, to atskaites periods ir kalendārais gads.
Izmaksu ekonomiskie elementi ir:
Materiālu izmaksas
- gada izejvielu, pamatmateriālu, palīgmateriālu, komplektējošo izstrādājumu, pusfabrikātu, kurināmā, rezerves daļu patēriņš naudas formā;
- palīgmateriālu izmaksas iekārtu ekspluatācijai;
- maksa par ražošanas rakstura darbiem un pakalpojumiem, ko veikuši citi uzņēmumi, izņemot izdevumus jaunu objektu celtniecībai, rekonstrukcijas izdevumus;
preču iepirkšanas izmaksas tirdzniecībā.
Personāla izmaksas
Darbinieku darba apmaksa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas.
…