Secinājumi
Referātā tika analizēts un apskatīts neatkarīgās Latvijas pirmais Jānis Čakste un viņa loma valsts dibināšanā. Lai varētu labāk izprastu Čaksti kā personību, tika analizēts Čakstes dzīvesgājums, īpaši izceļot viņa studiju laikus, kā arī 1905. Gada un 1. Pasaules kara notikumus.
Jāņa Čakstes biogrāfiskais apskats rāda, ka jaunībā iegūtā izglītība un izveidojušies uzskati ir bijis pamats viņa politiskajai karjerai un centieniem latviešu valsts labā. Maskavas universitātē iegūtās zināšanas viņš pielietoja politisko institūciju darbā, bet no jaunlatviešiem pārņemtās idejas – tautas pašapziņas celšanā un tautas kopības veicināšanā.
Darbība vairākās biedrībās, sabiedriskajā darbā, kā arī autonomijas projektu izstrāde viņam deva lielisku pieredzi un zināmu personīgo cieņu un autoritāti tautiešu vidū. Tas viņam ļāva ieņemt vairākus augstus amatus, kuri bija saistīti ar Latvijas valsts veidošanās procesu.
Piemērotās rakstura īpašības, organizatoriskās un līdera spējas, par pašu galveno mērķi izvirzot tautas labklājību ļāva J. Čakstem veidot pamatus neatkarīgai valstij un vienotai tautai.
Ņemot vērā Čakstes personību, profesionālās iemaņas un ieguldīto darbu, var teikt, ka viņš ir cilvēks, kurš ir ne tikai bijis viens no demokrātiskas un tiesiskas Latvijas izveidotājiem, bet arī ir ieguldījis nozīmīgu darbu latviešu tautas apvienošanā un patriotiskuma veidošanā.
Var secināt, ka Jāņa Čakstes darbība un idejas ir pamats arī mūsdienu Latvijai, daudzas problēmas ar kurām viņš saskārās tajā laikā ir aktuālas arī tagad. Lai izvērstu referāta tematu, būtu nepieciešams dziļāk izpētīt tieši sakarības un izmaiņas starp to laiku, kad J. Čakste darbojās kā prezidents un mūsdienām, lai izprastu likumsakarības starp šiem periodiem un Čakstes nozīmi ne tikai valsts dibināšanā, bet arī tās turpmākajā pastāvēšanā līdz pat mūsdienām.
…