Jans Amoss Komenskis ir dzimis Čehijā, 1592. gada 28. martā, turīga dzirnavnieka ģimenē. Uzsāka mācibsas vietējā protestantisko bohēmu brālības skolā, kuru pameta 12 gadu vecumā pēc tam, kad nomira viņa vecāki. 16 gadu vecumā Komenskis atsāka mācības, bet jau latīņu skolā Pršerovā, kur izcēlās ar centību un sekmēm. Pršerovas skola bija tipiska sava laika pārstāve – te tika ievērotas sociālās atšķirības, skolotājs nodarbojās tikai ar diviem vai trim skolēniem vienlaikus, pastāvēja miesas sodi, darba dezorganizācija un zema mācību kvalitāte. Tomēr šī negatīvā pieredze bija kā rosinājums pētnieciskās pedagošiskās darbības uzsākšanai.
1611. gadā Komenskis iestājās Herbornas universitātes teoloģijas fakultātē, kur bez teoloģijas pievērsās arī Platona, Aristoteļa, Cicerona, P. Ramusa, H.L. Vivesa darbiem. Bet vislielāko iespaidu uz viņu atstāja vietējais universitātes profesors Alšteds (1588 – 1638), kas nopietni meklēja jaunas mācīšanas metodes. Arī J. A. Komenskis aizvien vairāk sāka domāt par alternatīvām audzināšanas un izglītības metodēm.
Vēlāk Komenskis pārcēlās uz Heidelbergas universitāti, kur ieinteresējās arī par eksaktajām zinātnētm – matemātiku un astronomiju.
21 gada vecumā J. A. Komenskis aizceļoja uz Amsterdamu, bet pec gada atgriezās un sāka strādāt par skolotāju savā bijušajā skolā Pršerovā. Pēc neilga laika viņu pārcēla un Fulneku, kur pildīja latīņu valodas skolotāja un draudzes mācītāja pienākumus.…