Latvijas teritorijā esošie derīgo izrakteņu krājumi ir piemēroti būvmateriālu ražošanai. Visā valsts teritorijā izplatītas smilts iegulas, ko var izmantot silikātu ķieģeļu ražošanā. Latvijas teritorijā atrodami arī māli. Devona un kvartāra periodos veidojušās mālu iegulas ir piemērotas keramisko ķieģeļu ražošanai. Latvijas dienvidrietumu teritorijā ir arī vērtīgas kaļķakmens iegulas. Kaļķakmeni izmanto silikātu ķieģeļu ražošanai, cementējošas vielas izgatavošanai.
Ķieģeļi ir vēsturiski seni, bet joprojām nozīmīgi celtniecības elementi. Nemitīgi attīstās ne tikai ķieģeļu ražošanas tehnoloģiskās iekārtas, bet arī to īpašības – ķieģeļi kļūst izturīgāki, mainās to dizains.
Izejvielu iegūšana
Smiltis
Mālu liesināšanai derīgas smiltis, kuru daļiņu diametrs ir 0,06-1,0 mm.
Silikātķieģeļu ražošanā smalki sadalīta smilšaina māla piedeva smiltīm nodrošina lielāku ķieģeļu stiprību, jo autoklāvēšanas procesā veidojas alumināti. SiO2 sastāvam būtu jābūt ne mazākam par 90%. K2O un Na2O kopā nedrīkst pārsniegt 2,5%. Smiltis nedrīkst saturēt arī organiskas vielas, jo tās samazina ķieģeļu blīvumu un mehānisko stiprību. …