Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:836805
 
Author:
Evaluation:
Published: 20.07.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Koka būvmateriāli.

Koksne ir viens no visvecākajiem būvmateriāliem, ko cilvēks daudzus gadu tūkstošus izmantojis savas mītnes celšanai. Kaut gan celtniecībā koksni ar katru gadu vairāk aizstāj ar betonu, ķieģeļiem un jaunajiem sintētiskajiem materiāliem, tomēr tā savu nozīmi nav zaudējusi un tuvākajos gados vēl nezaudēs.
Koksne ir vērtīgs būvmateriāls ar teicamām tehniskajām īpašībām. Labvēlīgos apstākļos tā kalpo neierobežoti ilgi. Ir zināmi unikāli objekti, kuros koksne saglabājusies vairākus tūkstošus gadu. Tomēr ik uz soļa redzam piemērus, kad ēku konstrukcijās iebūvētā koksne divos trijos gados, bet nereti pat pēc pusgada aiziet bojā.
Koksnei praktiski ir trīs ienaidnieki – uguns, koksni ārdošas piepes un kukaiņi koksngrauži. Statistika rāda, ka no katrām simts bojā gājušām koka ēkām tikai 5 nodeg, bet 95 iznīcina piepes un koksngrauži. Tātad no ēku aizsardzības viedokļa piepju un koksngraužu apkarošanai jāpievērš ne mazāka uzmanība kā cīņai pret ugunsgrēkiem.
Ugunsaizsardzību pārzina un vada labi noorganizētas iestādes, kuras nepieļauj nekādu atkāpšanos no pastāvošajiem noteikumiem. Ugunsgrēkus novērš jau profilaktiski, tāpēc ugunsgrēki gadās samērā reti un tiem ir epizodisks raksturs.
Turpretim ēku konstrukciju aizsargāšanai pret piepju un koksngraužu ārdošo darbību nepievērš vajadzīgo uzmanību.
Tādējādi informācijas un stingras, atbildīgas kontroles trūkuma dēļ daudzi miljoni kubikmetru koksnes ik gadus aiziet bojā.
Lai sekmīgi cīnītos par ēku koka konstrukciju saglabāšanu, jāiepazīstas ar koksnes pamatīpašībām, tās bojāšanās mehānismu un pasākumiem, kas jāveic bojājumu novēršanai.

















Koka uzbūve.

Koksne nav vienveidīgs, homogēns materiāls, tā sastāv no sīkiem dažādas formas un lieluma organiskiem veidojumiem – šūnām. Šūnas izstieptas koka garenvirzienā un ir tik mazas, ka saskatāmas tikai mikroskopā.
Stumbra šķērsgriezumā novērojam vairākus koka uzbūves elementus: serdi, kodolkoksni, aplievas koksni, mizu, serdes starus, sulu traukus, sveķu ejas un gadskārtas.
Serde ir koka visvecākā, visirdenākā daļa, tā atrodas stumbra centrā un novietojas visā tā garumā.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register