Politikas subjekts ir tas, kurš darbojas politikā, sabiedrības pārvaldīšanā. Tas var būt individuāls — personība, grupveida — lielāka vai mazāka cilvēku grupa un masveida — šķira, tauta, cilvēce. Institūts (partija, valsts, departaments) nav un nevar būt politikas subjekts, jo tam nav savas apziņas un gribas, kas piemīt vienīgi cilvēkam, bet institūts ir tikai instruments, līdzeklis cilvēka rīcības regulārai saskaņošanai. Turklāt svarīgs posms sociālas grupas attīstībā, lai tā kļūtu par politikas subjektu ir interešu grupas. Tās ir organizācijas, kas vismaz daļēji ir autonomas no valsts un pašvaldību institūcijām un politiskajām partijām un cenšas ietekmēt sabiedrības politiku.
Vairums nevalstisko organizāciju (NVO) īsteno sabiedrības interešu aizstāvību — tās iestājās par kādas konkrētas sabiedrības daļas interesēm, cenšas panākt to ievērošanu vai uzlabot interešu ievērošanas līmeni, jo interešu aizstāvība un sabiedrības līdzdalība ir katras NVO pamatu pamats.
Nevalstiskās organizācijas Latvijā līdzās brīviem un atbildīgiem indivīdiem ir pilsoniskās sabiedrības pamatelements. Cilvēku iesaistīšanās tajās ir brīvprātīga, un tā nav tieši atkarīga no valsts un politiskās varas. Uz kopīgu interešu, ideju un vērtību pamata apvienojoties organizācijās, iedzīvotājiem ir iespēja efektīvāk panākt lēmumu nonākšanu dienas kārtībā, vai pat to pieņemšanu.…