Pasaules ekonomikā pastiprinās globalizācijas, liberalizācijas un savstarpējās integrācijas tendences - Latvijas attīstība aplūkojama šo globālo procesu kontekstā.
Pasaules globalizācijas procesi attīsta starptautisko konkurenci un rosina valstis paaugstināt savu konkurētspēju. Taču globalizācija rada arī problēmas - tādas kā nevienmērīgs labumu sadalījums, finanšu sistēmas nestabilitāte, globālo monopolu un oligopolu draudi, vērtību un sociālās saskaņas problēma. Turpinās starptautiskās tirdzniecības liberalizācija, tā sekmē pasaules ekonomisko izaugsmi, taču pati par sevi negarantē konkrētās valsts ekonomikas attīstību. Piedalīšanās starptautiskajā tirdzniecībā Latvijai dod iespējas paaugstināt tās uzņēmēju konkurētspēju, ļaujot specializēties nozarēs, kur tai ir vislielākās priekšrocības.
Viens no izplatītākajiem tirgus modeļiem gan Latvijā, gan pasaulē ir pilnīgas konkurences modelis, kam pilnīgā pretstatā ir kursa darbā apskatītais monopols.
Lai veicinātu pilnīgu konkurenci un saprātīgi ietekmētu monopolu veidošanos un darbību, jau 1997.gadā Latvijas Republikas (LR) Saeimā tika pieņemts Konkurences likums1, kas stājās spēkā 1998.gada 1.janvārī.
2001.gada 23.oktobrī Konkurences likums tika izsludināts atkārtoti (pasludinot par spēku zaudējušu 1997.gadā pieņemto Konkurences likumu un ar to saistītos likumdošanas un normatīvos aktus), tas stājās spēkā 2002.gada 1.janvārī. Šī likuma mērķis ir aizsargāt, saglabāt un attīstīt brīvu, godīgu un vienlīdzīgu konkurenci visās tautsaimniecības nozarēs sabiedrības interesēs, ierobežojot tirgus koncentrāciju, uzliekot par pienākumu izbeigt konkurenci regulējošajos normatīvajos aktos aizliegtas darbības un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā saucot pie atbildības vainīgās personas2.…