Tiesību normas – vispārēja satura uzvedības noteikumi, kam piemīt viesiem obligāts raksturs, un kas piešķir tiesību subjektiem tiesības un pienākumus un normu neievērošanās gadījumā paredz atbildību.
Konstitucionālo tiesību normas – vispārobligāti uzvedības noteikumi, kurus noteikusi vai sankcionējusi valsts un kuru izpildi nodrošina valsts, lai aizsargātu un regulētu būtiskākās sabiedriskās attiecības.
Izšķir:
1. konstitucionālā priekšraksta normas
2. loģiskās normas
Loģiskās normas iekšēja struktūra:
1. hipotēze
2. dispozīcija
3. sankcija
Ir autori, kuri šādu normas struktūru sauc par juridisku. Piem., prof. A.Vengerovs raksta: “ Juridisko struktūru tradicionāli definē kā tādu tiesību normas uzbūvi, kas sastāv no 3 savstarpēji saistītiem elementiem – hipotēzes, dispozīcijas un sankcijas”. Pēc viņa domām, tiesību normas juridiskā struktūra pārtop par loģisko struktūru tad, kad hipotēzes, dispozīcijas un sankcijas savstarpējas attiecības iegūst raksturu, ko izsaka formula: “Ja – tad – pretējā gadījumā”.
Tiesību normas uzbūvi pēc šīs formulas nenoliedz arī citi un arī runā par to saistībā ar loģisko struktūru.
Konstitucionālās tiesības ir sevišķa tiesību nozare, kurās normas parasti nesatur sankcijas, tātad tas neparedz konstitucionālās atbildības.
…