KAS IR HUSERLA APZIŅAS IZPRATNE?
Edmunds Huserls (1859 – 1938) ir viens no šā gadsimta ietekmīgākā filozofijas virziena – fenomenoloģijas – dibinātājiem. Apzīmējuma fonā ir prasība filozofijā atturēties no visiem pārsteidzīgajiem pasaules skaidrojumiem un bez aizspriedumiem turēties pie tā analīzes, kas parādās apziņai.
Apziņas pētniecības divpusīgums aprakstoši raksturojams kā nesaraujama kopsaderība – kā sasaistes veids, kas saista vienu apzinājumu ar otru, būdams īpaši iezīmīgs sintēzei apziņas jomā. Apziņas norise ir pārdzīvojumu virkne, sintēzes vienība, pēc kuras tiek apzināts viens un tas pats kā vienots fenomens.
Ja pareizi saprotu, galvenā uzmanība jāpievērš apziņai kontekstā ar sintēzi, to, kā apzinātā lieta tiek pārveidota atbilstoši pieredzei un zināšanām.
Jebkura lieta apziņas attiecinājumā var tikt apzināta daudzos dažādos apzinājuma veidos uzreiz un secīgi. Sintēze gādā, lai identitātes apzinājums būtu vienots, visus atsevišķos pārdzīvojumus aptverošos apzinājums, kas padara jebkuras zināšanas par šo identitāti iespējamas.
Fenomenoloģiskā redukcija ļauj redzēt realitātes strukturējumu mūsu apziņā. Huserls neuzstāj, ka ir tikai viena apziņa, tā vienmēr atrodas komunikācijā ar citām. Apziņai piemīt intencionalitāte, kas apzīmē psihisko fenomenu savdabību, kas atšķirībā no fiziskajiem ir uz kaut ko vērsti, t.i., tie vienmēr ir apziņa par kaut ko.
…