Izpētot Krājaizdevu sabiedrību bilances kopsavilkumu par 2008. un 2009. gada pirmajiem mēnešiem, es secinu, ka aktīvu pusē Kase sākot no 2008. gada marta samazinās līdz pat 2008. gada septembrim un līdz 2009. gada martam pieaug par 0,3%. Skaidrā nauda kasē ietver likumīgus maksāšanas līdzekļus, t.sk. ārvalstu valūtu kā banknotēs, tā arī monētās. Tas ir diezgan slikts rādītājs, ka gada laikā procents ir nokrities par 0,4 %.
Kredīti - šajā postenī uzrāda visas prasības, kas radušās darījumos ar krājaizdevu sabiedrības biedriem, t.sk. finansu līzings. Un kā redzams procentu skaits auga līdz pat 2008. gada septembrim, un jau 2009. gada martā bija stipri nokrities, manuprāt, tas būtu izskaidrojams ar līdzšinējo Pasaules krīzi, jo vēl 2008. gadā gandrīz katrs iedzīvotājs varēja saņemt kredītu uz diezgan lielu summu. Noteikti procents vēl stipri samazināsies.
Pamatlīdzekļi - Šajā postenī uzrādāmi krājaizdevu sabiedrībai piederošie (t.sk. bez izpirkuma tiesībām iznomātie un finansu līzinga darījumu rezultātā iegūtie) pamatlīdzekļi, t.i., materiālie aktīvi, kurus krājaizdevu sabiedrība izmanto pakalpojumu sniegšanā, administratīvos nolūkos vai iznomā un paredz lietot ilgāk par vienu gadu, piemēram, zemesgabali, ēkas, transportlīdzekļi, iekārtas u.tml. aktīvi. Šeit uzrādāms arī programmnodrošinājums, kas ir attiecīgo elektronisko iekārtu vai ierīču neatņemama sastāvdaļa, kā arī krājaizdevu sabiedrībai piederošo un bez izpirkuma tiesībām nomāto pamatlīdzekļu rekonstrukcijas, atjaunošanas u.tml. izmaksas, kuras uzlabojušas attiecīgo pamatlīdzekļu ekonomiskos rādītājus, ja pamatlīdzekļu nomas līgumā nav paredzēta šo izmaksu kompensācija. Gada laikā pamatlīdzekļi samazinājās apmēram par 0,2 %.
Nākamo periodu izdevumi - Šajā postenī jāuzrāda krājaizdevu sabiedrības izdevumi, kas attiecas uz nākamajiem periodiem. Gada laikā šis procents pieauga par 0,4 %, tas arī nav labs rādītājs, jo šajā gadījumā tie ir nesaņemtie ienākumi, piemēram, vēl nesaņemtā, taču aprēķinātā komisijas nauda, procentu ienākumi, nomas maksa u.tml.
Pārējo aktīvu procents gada laikā ir palielinājies, kas ir izskaidrojams ar to, ka sabiedrībai ir kustamais un nekustamais īpašums, kas pārņemts kā neatmaksāto kredītu un citu prasību nodrošinājums, krājaizdevu sabiedrība paredz to pārdot, kā arī materiālie aktīvi, kurus krājaizdevu sabiedrība nelieto un plāno atsavināt.
Izpētot bilances Pasīvo pusi, tad ir redzams, ka saistības pret Latvijas MFI ir mazliet palielinājies, tas ir izskaidrojums ar to , ka darījumu skaits ar iekšzemes kredītiestādēm, kā arī ārvalstu un starptautiskajām kredītiestādēm ir palielinājies.
…