Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:347539
 
Author:
Evaluation:
Published: 27.12.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 20 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Kas ir krāsa un kā tā veidojas    4
1.1.  Krāsu teorijas    4
1.1.1.  Krāsu teorijas pamats    5
1.1.2.  Krāsu teorijas vēsture    6
1.1.3.  Viena no krāsu teorijām    6
1.1.4.  Gētes krāsu teorija    7
1.2.  Krāsas mākslas darbos    8
1.3.  krāsu uztveres psiholoģija    8
1.4.  Krāsas interjerā    9
2.  Krāsu simboliskā nozīme    11
2.1.  Baltā krāsa    12
2.2.  Melnā krāsa    12
2.3.  Sarkanā krāsa    13
2.4.  Dzeltenā krāsa    13
2.5.  Zilā krāsa    14
2.6.  Zaļā krāsa    14
2.7.  Violetā krāsa    15
2.8.  Oranžā krāsa    15
2.9.  Brūnā un pelēkā krāsa    16
  Secinājumi    17
  Izmantotās literatūras saraksts    18
Extract

Pasaule ir krāsaina. Krāsa – tā ir atstarota gaisma. Krāsu valoda ir ļoti unikāla, un ir labi, ka var tajā ieskatīties un saulē mirdzošā rasas pilienā ieraudzīt varavīksni. Visapkārt mums ir krāsas, bet vai mēs esam padomājuši, kas vispār ir krāsas. No kurienes tad īsti rodas šis dabas estētiskās skaistums – krāsas, un kāpēc mēs varam tās redzēt? To ir pētījuši neskaitāmi dabaszinātnieki, fiziķi un teorētiķi, arī rakstnieki un filozofi. Paši ievērojamākie krāsu teoriju autori ir angļu dabaszinātnieks Izaks Ņūtons (1642-1727), kurš 1666. gadā uzkonstruēja pašu pirmo 7 krāsu apli, kā arī viņa darba turpinātājs daudzpusīgais domātājs, dzejnieks, dramaturgs, mākslas kritiķis, filozofs un zinātnieks Johans Volfgangs fon Gēte (1749-1832), kurš vadoties pēc saviem eksperimentiem, krāsas iegūstot caur prizmu, uzkonstruēja savu – 6 krāsu apli. Gadsimtu gaitā interese par krāsu uztveri palielinājās, tāpēc šajā laikā radās ļoti daudz un dažādu krāsu teoriju.
Krāsu lietojums ir cieši saistīts arī ar cilvēka emocionālajām izjūtām. Krāsas var priecēt, nobiedēt, uzmundrināt vai šokēt. Tās var arī palielināt cilvēka darbspējas, bet var arī tās nomākt. Visapkārt mums ir tik daudz krāsu, kas iedvesmo un uzrunā. Cilvēkus jau tālā senatnē ir interesējušas krāsas un to iedarbība. Liela nozīme bijusi arī krāsu simbolismam. Viduslaikos īpaša nozīme tika piešķirta krāsu simbolismam heraldikā, mitoloģijā, arhitektūrā un Svētajos Rakstos, arī glezniecībā. Krāsu simbolikas princips īpaši stingri bija jāievēro māksliniekiem, un tikai renesanses laikā viņi brīvāk un radošāk varēja izteikt sevi krāsās.
Attīstoties zinātnei, fiziķi un ārsti sāka pētīt krāsas ietekmi uz organismu. Viņi konstatēja, ka katrai krāsai ir savs viļņu garums un svārstības, kurus uztver mūsu acīs esošie fotoreceptori.
Pieaugot interesei par krāsām, cilvēki sāka interesēties arī par krāsu simbolisko nozīmi. Krāsu simboliskās nozīmes pamatā ir senseni simboli, kas veidojušies cilvēces attīstības gaitā un saglabājuši savu nozīmi arī mūsdienās. Tie atspoguļoja reliģijā, sabiedrībā, mākslā un sapņos. Īpaša vērība tika piešķirta arī vienam no dabas fenomeniem – varavīksnei. Vairākus gadsimtus varavīksne bija ne tikai zinātnieku intensīvu pētījumu objekts, tā iedvesmoja arī slavenus māksliniekus, dzejniekus un mūziķus, kā arī ietekmēja reliģiju un māņticību.
Ir zināms, ka krāsas spēj arī ietekmēt gan fizioloģiski, gan psiholoģiski, tāpēc ir ļoti svarīgi, kādu krāsu un tās nianses izvēlēties telpu interjeram.
Šis referāts palīdzēs labāk saprast un atklāt šo burvīgo krāsu pasauli, kura tik ļoti bagātina mūsu pasaules uztveri un skatu, kā arī palīdzēs saprast tās nozīmi mūsu dzīvē.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register