Latvijas Republikas Satversmes 91.pants nosaka, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.
Uzsākot apskatīt kriminālatbildības normas ir jāuzsver kas ir krimināllikums un kas ir krimināltiesības.
Krimināllikums (turpmāk KL) ir Latvijas Republikas Saeimas pieņemts normatīvais akts, kura normas reglamentē kriminālatbildības pamatu un principus, nosaka, kādu valsts, sabiedrības, atsevišķu kolektīvu un cilvēku interešu aizskārums atzīstams par noziedzīgu nodarījumu un kādus sodus tiesa var piemērot vainīgajām personām.
Krimināltiesības ir valsts izdots normu kopums, kas nosaka, kādas darbības vai bezdarbības ir krimināli sodāmas, kādi ir sodu veidi un kādā apmērā draud sods par izdarīto nodarījumu, kā arī reglamentē sodu noteikšanas nosacījumus. Krimināltiesības regulē attiecības starp noziedzīgi atzītu personu un valsti, regulē nosacījumus par atbrīvošanu no soda un kriminālatbildības.
Kriminālatbildība ir personai saskaņā ar likumu valsts vārdā tiesas uzlikts piespiedu pienākums par izdarīto noziedzīgo nodarījumu izciest sodu, kas saistīts ar viņas personiskās brīvības, atsevišķu tiesību vai mantiska rakstura ierobežojumiem. Valsts likumā nosaka kriminālatbildības pamatu, raksturu un apjomu, kā arī pamatu atbrīvošanai no kriminālatbildības.
…