SECINĀJUMI
Tiesiskās kārtības uzturēšana un sabiedrības audzināšana ir juridiskās atbildības pamatfunkcija. Valsts reaģē uz tiesību pārkāpumiem, piemērojot tiesiskos piespiedu līdzekļus. Juridiskā atbildība rada negatīvas sekas, tam kas neievēro valsts noteiktos likumus.
Īstenojot juridisko atbildību nepieciešams vadīties pēc tiesību sistēmā noteiktiem principiem.
Lai sauktu pie juridiskās atbildības nepieciešams konstatēt tiesību pārkāpumu.
Tiek izšķirti vairāki atbildības veidi, ar kuru palīdzību tiek nodrošināta tiesiska sabiedrības dzīve.
Gan administratīvā, gan krimināltiesiskā atbildība tiek regulēta ar atbilstošiem likumiem. Administratīvā atbildība var tikt noteikta arī normatīvajos aktos.
Administratīvā atbildība veicina pareizu sabiedrības uzvedības modeli.
Arī administratīvās atbildības soda mēri salīdzinoši ar kriminālsodiem ir maigi un personu neapgrūtinoši, to drīzāk varētu uzskatīt, kā draudzīgu aizrādījumu.
Krimināltiesības regulē attiecības starp personu, kas paveikusi noziegumu un valsti.
Par vienu no svarīgākajiem tiesību principiem, var uzskatīt humānismu, kas nepieļauj izmantot cilvēka cieņu pazemojošus soda veidus.
Krimināltiesiskā atbildība ir visbargākais juridiskas atbildības veids, kas pamatīgi ierobežo personas brīvību. Kriminālsodi ir paredzēti diezgan bargi, pateicoties Eiropas Savienības direktīvām, ir aizliegts nāves sods, ko attiecīgi var saistīt ar humānisma principu. Tiek izšķirti kriminālpārkāpumi un noziegumi.
Lai kāds būtu pārkāpums, persona nav saucama pie atbildības, kamēr nav pierādīta tās vaina.
…