Hroniskas kandidozes gadījumā mēdz veidoties hiperkeratinoze un perēkļveida alopēcija. Gļotādas dziļa bojājuma gadījumā, kas parasti saistīts ar viscerālām formām, aplikums izplatās uz barības vadu, kuņģi, traheju un bronhiem, tādēļ bieži attīstās rīšanas traucējumi, sāpes aiz krūšu kaula.
Ādas un gļotādas kandidozes gadījumā parādās apsārtums, pūslīši, erozijas, kam pievienojas dedzinoša sajūta, nieze, bojātie orgāni kļūst sāpīgi.
Terapija
Gļotādas bojājumu gadījumā lieto lokālas suspensijas ar nistatīnu. Sistēmiskās kandidozes ārstēšanai parasti lieto flukonazolu parasti 12 mg/kg. Ieteicamais terapijas ilgums ir 14 dienas pēc negatīvas kultūras konstatēšanas.
Lieto antibiotikas, kas darbojas pret patogēnām sēnēm (levorīns, nistatīns u.c.), prethistamīna līdzekļus, kuņģa un zarnu fermentus, antimikotiskos preparātus – fluconazole u.c., kā arī vispārēju spēcinošu terapiju. Ar probiotiķiem var uzlabot normālās mikrofloras sastāvu.
Diseminācijas, invazīvu infekciju gadījumā ārstē ar amfotericīnu B.
Profilakse.
Antibiotikas lieto tikai pēc ārsta norādījuma. Novērst veselu cilvēku kontaktu ar slimajiem (frizētavās, pirtīs, bērnu iestādēs); dezinficēt priekšmetus, kas bijuši ar kandidozi slimojošas personas lietošanā (trauki, rotaļlietas, veļa, manikīra piederumi utt.). Personiskās higiēnas ievērošana; pilnvērtīgs uzturs; mutes dobuma sanācija. Ieteicams normalizēt ķermeņa svaru.
…