Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:552215
 
Author:
Evaluation:
Published: 31.03.2006.
Language: Latvian
Level: Elementary school
Literature: 3 units
References: Not used
Extract

Latviešiem gadskārtas apzīmē Saules gada sevišķu notikumu secību, kas ar nemainīgu noteiktību atkārtojas katru gadu. Šo notikumu pamatā ir zīmīgas izpausmes dabā, kas rodas no ritmiskām pārmaiņām Saules un Zemes savstarpējā attiecībā. Zemei viena gada laikā apritot ap Sauli, atšķirami četri svarīgi punkti, kas dabā samanāmi kā pārmaiņas dienas un nakts garumā. Ziemā tas ir punkts, kad diena visīsākā un nakts visgarākā, vasarā – diena visgarākā un nakts visīsākā, rudenī un pavasarī – diena un nakts vienādā garumā. Šie četri ekliptikas punkti sadala četros lielos posmos – ceturkšņos. Katrs ceturksnis, tālāk sadalīts uz pusēm, sakrīt ar zīmīgām klimatiskām pārmaiņām dabā, ko izsauc pieaugošais vai dilstošais saules gaismas un siltuma daudzums. Tātad, kopā viena gada laikā Zemes ritējumā ap Sauli izceļas astoņi pieturas punkti vai notikumi, ko latvieši atzīmē ar gadskārtas svinamām dienām. Tās ir: Meteņi, Lieldienas, Ūsiņi, Jāņi, Māras, Miķeļi, Mārtiņi un Ziemassvētki.
Latvieši šajos astoņos pieturas punktos izveidojuši zīmīgas un īpatnējas gadskārtas svinību tradīcijas, kas dainās kupli apdziedātas. Daudzas senās gadskārtas ieražas pazīstamas vēl tagad, lai gan to īstā nozīme dažkārt jau aizmirsta.
Gadskārtas svinības, vadoties no notikumiem dabā, veido aktīvu norišu ciklu ļaužu dzīvē. Tās dod ļaudīm pelnītu atpūtu pēc darbā pavadīta laika posma, bet galvenais, - izaugušas no Saules gaitas radītiem pieturas punktiem, latviešu gadskārtas svinības veido pamatu latviešu senajai skaitīšanas sistēmai. Gadskārtas svinības uzskatāmas par svarīgāko elementu laika skaitīšanā, jo to izvietojums gada tecējumā pārnes Saules ritma nemainīgo noteiktību uz seno kalendāru. Pārējās laika mēra vienības kārtojas starp šiem pamatelementiem, izveidojot sistēmu, kas savas skaidrības un vienkāršības dēļ iegaumējama bez uzrakstīta kalendāra, neprasa gadskārtējus pārkārtojumus vai sarežģītus aprēķinus.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register