Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:715607
 
Author:
Evaluation:
Published: 07.01.2003.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 25 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
  Darbā izmantoto terminu skaidrojums    5
  Otrā Pasaules kara sākums Baltijas teritorijā un kolaborācijas veidošanās vācu okupētajās teritorijās    5
  Kolaborācijas procesu attīstība un kolaborantu sadarbības motīvi    9
  Piespiedu kolaborācija Latvijas teritorijā    12
  Latviešu pretošanās vācu okupantu varai    14
  Latviešu kolaboranti vācu pārvaldes aparātā    15
  Latviešu leģiona veidošanās un darbība    19
  Latviešu Zonderkommando    21
  Problēmas izvērsums Latvijas politikā    23
  Nobeigums    26
  Izmantotā literatūra    29
Extract

Līdz ar Latvijas neatkarības atjaunošanu mūsu politikā parādījās nopietns vēsturisks jautājums. Tas bija leģionāru statuss. Šie cilvēki, kuri kara laikā bija iesaistīti vācu armijā bija kļuvuši gandrīz par pretlikumīgiem elementiem. Krievijas spiediena rezultātā tika aizliegta viņu pulcēšanās, simbolika utt. Tomēr vēsture pierāda, ka lielākā daļa šo cilvēku nav vainīgi pie “tumšā plankuma” viņu biogrāfijā. Līdz ar šo problēmu, radās virkne citu, kas noveda pie vispārēja vēsturiska jautājuma par latviešu tautas kolaborāciju ar vācu okupantu varu laika posmā no 1941. līdz 1945.gadam.
Kopš 80.gadiem vēsturnieki izrāda arvien lielāku interesi par vietējo kolaboracionismu- indivīdu un institūciju aktīvu palīdzību saviem jaunajiem vietvalžiem nacistu iekarotajās zemēs. Jau pirms vērmahta iebrukuma Baltijas teritorijā, Baltijas valstīs tika gatavota augsne vietējam kolaboracionismam, izmantojot kontaktus ar antikomunistiem Vācijā un Latvijā- tie bija gan repatriējušies baltvācieši, gan daudzu Latvijas aizliegto organizāciju biedri, gan tiesneši u.c.. Šie kolaboranti iesaistījās gan vācu pārvaldes struktūrās, gan arī bruņotajās vienībās. Liela daļa šo cilvēku ticēja, ka tiks atjaunota Latvijas republika, tāpēc viņu nodarījumi pat nav traktējami kā noziegumi. Tomēr bija arī tādi, kuri necilvēcības darīja pilnīgi apzināti, piemēram Viktors Arājs, Konrāds Kalējs u.c.
Lai arī Baltijas valstīs, sakarā ar padomju okupāciju, bija visai pateicīga augsne kolaborācijai, tomēr jau no okupācijas sākuma 1941.gadā lielais darbaspēka deficīts izraisīja piespiedu kolaboracionismu, nosūtot latviešus uz piespiedu darbiem Vācijā un citās okupētajās teritorijās. Arī leģiona jautājums zināmā mērā jāuzskata par piespiedu kolaboracionismu, kaut gan par šo jautājumu vēsturnieki atbildi nav atraduši vēl līdz šim.
Neviens nekad neuzzinās latviešu kolaboracionisma patiesos mērogus, tāpat kā neviens nespēs pilnībā noskaidrot kādi cēloņi motivēja kolaboracionistus. Tomēr tāpat ir skaidrs, ka bez šīs palīdzības nacistu politikas realizācija Baltijas valstīs- ebreju iznīcināšana, valsts politiskās un ekonomiskās dzīves pakļaušana un tās resursu mobilizācija- nebūtu bijusi tik apjomīga.(Robert G.Waite; 2000)
Lai izprastu šo visai aktuālo jautājumu un dotu savu novērtējumu latviešu kolaboracionisma problēmai Latvijā, esmu izvēlējies tēmu “Latviešu kolaborācija ar vācu okupantu varu un šī jautājuma atspoguļojums Latvijas politikā” kā savu kursadarba galveno problēmu. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,48 €
Work pack Nr. 1112889
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register