SECINĀJUMI
1. Latvijas Banka ir aktīva dalībniece valūtas tirgū, jo tā īsteno monetāro politiku valstī, kuras ilgstošā perioda mērķis ir cenu stabilitāte, bet starpmērķis – valūtas kursa stabilitāte, kuru centrālā banka panāk, izmantojot valūtas intervences darījumus jeb mērķtiecīgu iejaukšanos valūtas tirgū.
2. Ja Latvijas Banka nepieciešams paaugstināt nacionālās valūtas vērtību, tas ir, paaugstināt valūtas kursu, tā pastiprināti iepērk nacionālo valūtu no tirgus dalībniekiem, bet, ja Latvijas Bankas mērķis ir pazemināt nacionālās valūtas vērtību, tas ir, pazemināt lata kursu, tā pastiprināti pārdod šo valūtu.
3. Centrālā bankas intervences valūtas tirgū notiek ar īstermiņa valūtas mijmaiņas darījumiem jeb swap darījumiem, kas ir darījumi starp Latvijas Banku un īstermiņa valūtas mijmaiņas darījumu izsoles dalībniekiem, kurā izsoles dalībnieki pērk vai pārdod latus par ārvalstu valūtu Latvijas Bankai pēc darījuma sākumkursa ar nosacījumu atpārdot vai atpirkt latus pēc darījuma beigu kursa darījuma termiņa beigās.
4. Ja Latvijas Banka izsolē pārdod latus pret ārvalstu valūtu, tad mijmaiņas darījumam ir paplašinoša iedarbība uz Latvijas naudas tirgu, jo palielinās latu naudas tirgus piedāvājums, bet, ja Latvijas Banka izsolē pērk latus, tad samazinās latu naudas tirgus piedāvājums, tāpēc Latvijas Bankas valūtas intervences darījumi ietekmē ne tikai lata kursu, bet arī valsts ekonomiku kopumā.
5. Sākot ar 2007. gada augusta līdz 2008. gada septembrim lata kurss bija stabils un Latvijas Bankai bija minimāli jāiesaistās kursa stabilizēšanā, izmantojot intervences darījumus, bet no 2008. gada septembra beigām līdz 2008. gada decembrim Latvijas Banka veica intervences darījumus valūtas tirgū, novēršot lata vērtības pazemināšanos, kuru veicināja Latviju sasniegusī finanšu krīze, baumas par iespējamo lata devalvāciju un paziņojums, ka valsts pārņem 51 % Parex bankas akciju.
6. No 2008. gada 20. decembra līdz 2009. gada februārim netika veikti intervences darījumi, bet no 2009. gada februāra sākuma Latvijas Bankai bija jāuzpērk lati, lai paaugstinātu nacionālās valūtas kursu, savukārt kopš 2009. gada jūnija sākuma līdz 2010. gada septembrim centrālā banka pārsvarā tirgū pārdevusi latus, uzpērkot eiro.
…