1.1. Ekonomiskā efektivitāte
Nodokļu sistēma nedrīkst izjaukt efektīvu resursu sadalīšanu valsts ekonomikā. Attīstītas sabiedrības apstākļos tirgus aktivitātes ir pašorganizējošs process. Nepārdomātas rīcības rezultātā var izveidoties situācija, kad kapitāls tomēr aizplūst no valsts, kas negatīvi ietekmē valsts tautsaimniecību. Valdības uzdevums ir sekot šādām tendencēm un savlaicīgi izvērtēt radušos situāciju. Šo procesu var ietekmēt ar nodokļu sistēmas palīdzību. Šādā situācijā nepieciešams izvērtēt nodokļu sistēmas deformējošo efektu uz kapitāla tirgu, kā arī noteikt ekonomiskā zaudējuma pakāpi, kas radies nodokļu politikas realizēšanas rezultātā. Turpmākā rīcība virzāma uz alternatīvu priekšlikumu izstrādāšanu, mainot esošos nodokļu nosacījumus par labu tautsaimniecības interesēm, stimulējot tāda kapitāla veidošanos, kuru varētu izmantot par iekšzemes investīciju avotu ekonomikas ilgtermiņa attīstībai.
Piemēram, Latvijā likumā "Par ārvalstu ieguldījumiem Latvijas Republikā" bija paredzēti nodokļu atvieglojumi, kas orientēti uz ārvalstu ieguldījumu piesaistīšanu. Faktiski šie atvieglojumi radīja nevienlīdzīgas konkurences apstākļus starp pašmāju un ārvalstu uzņēmējiem. Pie tam, lai izvairītos no nodokļu maksāšanas, atsevišķi vietējie uzņēmēji dibināja it kā ārvalstu uzņēmumus, kaut gan kapitāls piederēja pašmāju uzņēmējiem. Tāpēc 1995. gada aprīlī šie atvieglojumi tika atcelti.
1.2. Vienkārša administrēšana
Nodokļu sistēmai ir jābūt pēc iespējas viegli un lēti pārvaldāmai. Veidojot
nodokļu sistēmu, nepieciešams izvērtēt to administrēšanas kārtību un mehānismu, novērtējot nepieciešamās izmaksas nodokļu iekasēšanai.
…