Konstitūcija ir augstākais normatīvais akts. Konstitūcijā parasti tiek reglamentēta valsts organizatoriskā uzbūve un cilvēka pamattiesības. Demokrātiskās valstīs visiem likumiem ir jāatbilst konstitūcijai.
Pēc 1. pasaules kara vairākas valstis, tostarp Latvija un Lietuva ieguva neatkarību un veidoja valsts pamatus, iekļaujot tos demokrātiskās konstitūcijās. Šīs konstitūcijas kļuva par vienām no modernākajām Eiropā un pasaulē. Ņemot vērā dažādus apstākļus abu valstu konstitūcijās bija gan līdzības, gan atšķirības. Atšķirīga pieeja vērojama jau nosaukuma izvēlē. Latvijā valsts pamatlikumam tika atrasts jauns termins – Satversme, savukārt Lietuvā tiek lietots apzīmējums konstitūcija.
Šajā darbā tiks apskatīti Latvijas un Lietuvas konstitūcijās regulētie tiesību institūti, to līdzības un atšķirības, kā arī vēsturiskie apstākļi, kam bija būtiska ietekme konstitūciju attīstībā. Mērķis ir salīdzināt Latvijas un Lietuvas 1922. gadā pieņemtās konstitūcijas, apskatīt galvenās līdzības un atšķirības.
…